پانزدهم/۱۵ دی‌ماه در تاریخ – زادروز بهرام صادقی و…

پانزدهم/۱۵ دی‌ماه در تاریخ را می‌خوانید. از سقوط هواپیمای حامل فرماندهان نیروی هوایی ارتش جمهوری‌اسلامی ایران و کشته‌شدن‌شان، تا زادروز بهرام صادقی؛ نویسندۀ معاصر و داستان کوتاه و از مهم‌ترین چهره‌های جُنگ اصفهان که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
پانزدهم/۱۵ دی‌ماه در تاریخ

پانزدهم/۱۵ دی‌ماه در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

– دی به‌مهر روز، سومین جشن دیگان در ایران

 


 

  • وقایع

– سقوط هواپیمای حامل فرماندهان نیروی هوایی ارتش جمهوری‌اسلامی ایران و کشته‌شدن منصور ستاری، سیدعلیرضا یاسینی و مصطفی اردستانی در اطراف اصفهان در سال ۱۳۷۳خ

 


 

  • زادروزها

– زادروز سلطان مسعودمیرزا (ظل‌السلطان) در سال ۱۲۲۸خ؛ شاهزادۀ قاجار و بزرگ‌ترین پسرِ به‌سن بلوغ‌رسیدۀ ناصرالدین‌شاه قاجار که خود را مالکِ برحق تاج‌وتخت می‌دانست و پس از مرگ ناصرالدین‌شاه قاجار، با اینکه مسن‌تر از مظفرالدین‌شاه قاجار بود، به‌این دلیل که از مادری غیر قاجار زاده شده‌بود، از تاج‌وتخت محروم شد.
– زادروز سیدمحمدکاظم شریعتمداری در سال ۱۲۸۴خ؛ از مراجع تقلید شیعه و مؤسس دارالتبلیغ اسلامی قم و حزب جمهوری خلق مسلمان ایران در آذربایجان که پس از انقلاب، بین او و روح‌الله خمینی در جریان کودتای نوژه، مخالفت او با ولایت‌فقیه و درگیری‌های حزب جمهوری خلق مسلمان ایران اختلافاتی به‌وجود آمد. پس از اعتراف صادق قطب‌زاده و اتهام به‌همکاری شریعتمداری در همکاری و طرح ترور خمینی، جامعۀ مدرسین حوزه‌علمیۀ قم در اقدامی بی‌سابقه در تاریخ شیعه، او را از مرجعیت خلع کردند. سپس شریعتمداری محصور شد و تا پایان عمر در حصر خانگی ماند و به‌مرگ مشکوکی درگذشت.
– زادروز علی عبدُه یا عبدو در سال ۱۳۰۳خ؛ مشت‌زن و از متهمین غیر رسمی قتل غلامرضا تختی و همچنین مدیر ورزشی اهل ایران که بیشتر به‌خاطر بنیان‌گذاری باشگاه ورزشی پرسپولیس و بولینگ عبده مشهور است. او مدتی نیز رئیس فدراسیون بوکس ایران بود.
– زادروز بهرام صادقی در سال ۱۳۱۵خ؛ نویسندۀ معاصر و داستان کوتاه و از مهم‌ترین چهره‌های جُنگ اصفهان (یک حلقۀ ادبی)
– زادروز محمدمحسن سازگارا در سال ۱۳۳۳خ؛ فعال سیاسی، مؤسس سپاه‌پاسداران، روزنامه‌نگار و پژوهش‌گر دانشگاه که از دانشجویان مقیم آمریکا بود و پس از انقلاب اسلامی به‌همراه آیت‌الله خمینی به‌ایران بازگشت. او در دولت محمدعلی رجایی معاون سیاسی اجتماعی وزیر کشور و مشاور در امور اجرایی بود. سپس به‌ریاست سازمان گسترش صنایع سنگین منصوب شد. پس از چندی از مناصب دولتی کناره گرفت و به‌فعالیت کسب‌و‌کار و عضویت در هیئت‌مدیرۀ شرکت‌ها روی آورد؛ از جمله فعالیت‌های او، ادارۀ شرکتی مطبوعاتی و انتشار و سرمایه‌گذاری در نشریاتی چون روزنامۀ جامعه بود. در دهۀ ۱۳۸۰خ او ۲ بار به‌دلیل اقدام علیه امنیت ملی زندانی شد و سپس به‌آمریکا مهاجرت کرد.

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  بیست‌و‌ششم/26 آبان‌ماه در تاریخ - زادروز حامد بهداد و...

 


 

  • درگذشت

– درگذشت ملوک فرش‌فروش کاشانی (ملوک ضرابی) در سال ۱۳۷۸خ؛ خوانندۀ موسیقی سنتی ایرانی و بازیگر قدیمی

 

روزشمار قجرتایم

امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *