پنجم/۵ آوریل در تاریخ – درگذشت چیانگ کای شک و…

پنجم/۵ آوریل در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز بتی دیویس؛ یکی از اولین بازیگران زن برندۀ جایزۀ اسکار آمریکایی در هالیوود، تا درگذشت چارلتون هستون؛ هنرپیشۀ آمریکایی و فعال حقوق بشر و جنبش حقوق مدنی آمریکا که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
پنجم/۵ آوریل در تاریخ

پنجم/۵ آوریل در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

– روز جهانی کودکان فلسطین

 


 

  • وقایع

– در سال ۱۸۷۹م؛ شیلی به‌بولیوی و پرو اعلان جنگ داد.

 


 

  • زادروزها

– زادروز جوزپه آرچیمبولدو در سال ۱۵۲۶م؛ نقاش ایتالیایی که بیشتر برای آفرینش تک‌چهره‌های ذهنی تماماً ساخته‌شده از ترکیب اشیایی مانند میوه‌ها، سبزیجات، گل‌ها، جانوران و کتاب‌ها شناخته می‌شود.
– زادروز توماس هابز در سال ۱۵۸۸م؛ یکی از فیلسوفان سیاسی برجستۀ انگلستان
– زادروز ژان اونوره فراگونار در سال ۱۷۳۲م؛ نقاش فرانسوی که نقاشی‌های وی از نوع روکوکو (توصیف هنر تزئینی در زمینه‌های مختلف) است.
– زادروز قازاروس استپانی آقایان در سال ۱۸۴۰م؛ آموزگار، داستان‌سرا، مترجم و شاعر کودکان و قصه‌پردازی بزرگ
– زادروز هربرت فون کارایان در سال ۱۹۰۸م؛ رهبر ارکستر مشهور اتریشی و مشهورترین رهبر ارکستر جهان و قدرتمندترین چهره در موسیقی کلاسیک که در بالاترین ردۀ رهبران ارکستر قرن ۲۰م قرار دارد.
– زادروز بتی دیویس در سال ۱۹۰۸م؛ یکی از اولین بازیگران زن برندۀ جایزۀ اسکار آمریکایی در هالیوود
– زادروز الدرد گریگوری پِک در سال ۱۹۱۶م؛ هنرپیشۀ آمریکایی و یکی از محبوب‌ترین ستارگان سینما در دهه‌های ۴۰ تا ۶۰م
– زادروز نیما ارکانی حامد در سال ۱۹۷۲م؛ فیزیک‌دان آمریکایی‌کانادایی در زمینۀ فیزیک ذره‌ای و نظریۀ ریسمان

 


 

  • درگذشت

– درگذشت ژرژ ژاک دانتون در سال ۱۷۹۴م؛ وی پیش از وقوع انقلاب کبیر وارد کلوب کوردلیه شد و فعالیت‌های سیاسی‌اش علیه حکومت وقت فرانسه آغاز شد و به‌تدریج مورد توجه انقلابیون فرانسه قرار گرفت. او سپس وارد حزب ژاکوبن شد و به‌سبب رقابتی که این حزب با حزب ژیروندن داشت، طبعاً دانتون با پیشوایان حزب مزبور به‌مخالفت پرداخت؛ چون به‌عقیدۀ او، شاه و درباریان را باید زندانی می‌نمودند و حال آن‌که ژیروندیست‌ها (سی‌و‌سومین شهرستان فرانسه)، معتقد به‌محاکمه و اعدام آن‌ها بود.
– درگذشت هرمان جوزف مولر در سال ۱۹۶۷م؛ دانشمند و ژنتیک‌شناس آمریکایی که در سال ۱۹۴۶م برندۀ جایزۀ نوبل فیزیولوژی و پزشکی به‌دلیل تحقیق پیرامون اثرات فیزیولوژیکی و ژنتیکی تابش (پرتو ایکس) شد. او همچنین دارای دیدگاه‌های سیاسی صریحی بود و همواره بر خطرات شدید ذرات رادیواکتیو، در زمان استفاده یا آزمایش جنگ‌افزارهای هسته‌ای هشدار می‌داد و نقش بارزی در روشن‌سازی افکار عمومی در مورد خطرات این گونه سلاح‌ها داشت.
– درگذشت رومولو گایه‌گوس در سال ۱۹۶۹م؛ نویسنده و سیاست‌مدار و چهل و ششمین رئیس‌جمهور ونزوئلا
– درگذشت چیانگ کای شک در سال ۱۹۷۵م؛ رهبر سیاسی و نظامی چینی که پس از فُوتِ سون یات سن در ۱۹۲۵م، مدعی رهبری کومینتانگ شد و رهبری حزب را در اختیار گرفت.
– درگذشت کرت دانلد کوبین در سال ۱۹۹۴م؛ موسیقی‌دان آمریکایی که پیشروی بند راک نیروانا بود و به‌عنوان گیتاریست، خوانندۀ اصلی و به‌خصوص ترانه‌نویس این بند فعالیت می‌کرد. او بیشتر سخنگوی نسل ایکس اعلام می‌شد و به‌عنوان یکی از تأثیرگذارترین موسیقی‌دانان تاریخ آلترناتیو راک از او یاد می‌شود.
– درگذشت ایروین آلن گینزبرگ در سال ۱۹۹۷م؛ شاعر آمریکایی که به‌همراه جک کرواک، ویلیام باروز و لوشین کار، از پایه‌گذاران نسل بیت است.
– درگذشت لین تامس استِیلی در سال ۲۰۰۲م؛ موسیقی‌دان راک اهل آمریکا، خواننده و ترانه‌سرا و از بنیان‌گذاران گروه گرانج‌آلیس‌این‌چینز
– درگذشت سال بلو در سال ۲۰۰۵م؛ نویسندۀ آمریکایی کانادایی‌تبار که به‌خاطر دستاوردها و آثار ادبی خویش، برندۀ جایزۀ نوبل ادبیات و برندۀ جایزۀ پولیتزر و نشان ملی هنر آمریکا شد. او تنها نویسنده‌ای است که ۳ بار برندۀ جایزۀ کتاب ملی برای داستان شده‌است.
– درگذشت چارلتون هستون در سال ۲۰۰۸م؛ هنرپیشۀ آمریکایی و فعال حقوق بشر و جنبش حقوق مدنی آمریکا
– درگذشت باروخ ساموئل بلومبرگ در سال ۲۰۱۱م؛ پزشک آمریکایی که جایزۀ نوبل فیزیولوژی و پزشکی در سال ۱۹۷۶م را مشترکاً با دانیل کارلتون گایداشک، برای کشف‌شان در مورد مکانیسم‌های جدید برای منشأ و انتشار بیماری‌های عفونی برنده شد.
– درگذشت سیدنی برنر در سال ۲۰۱۹م؛ زیست‌شناس اهل آفریقای جنوبی که در سال ۲۰۰۲م به‌همراه رابرت هرویتس و جان سالستن، برندۀ جایزۀ نوبل فیزیولوژی و پزشکی شد.

 

روزشمار قجرتایم

امتیاز دهید!
Share on telegram
Share on email
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on google

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.