پنجم/۵ شهریورماه در تاریخ – زادروز غلام‌رضا تختی و…

پنجم/۵ شهریورماه در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز زکریا رازی؛ همه‌چیزدان، پزشک، فیلسوف و شیمی‌دان، منطق‌دان و ریاضی‌دان و کیهان‌شناس، تا درگذشت مارکو گریگوریان؛ هنرپیشۀ سینما، معلم و مجموعه‌دار ایرانی‌ارمنستانی که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
پنجم/۵ شهریورماه در تاریخ

پنجم/۵ شهریورماه در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

– روز شیمی‌دان در ایران
– روز داروسازی در ایران
– روز ملی ورزش کُشتی در ایران
– روز بزرگداشت محمد زکریای رازی در ایران

 


 

  • وقایع

– سقوط دولت جمشید آموزگار و تشکیل دولت شریف‌امامی در سال ۱۳۵۷خ
– در سال ۱۳۵۷خ؛ جعفر شریف‌امامی نام دولت خود را آشتی ملی نهاد.

 


 

  • زادروزها

– زادروز ابوبکر محمد بن زکریا رازی (پدر علم تاریخ) در سال ۲۴۳ یا ۳۰۴خ؛ همه‌چیزدان، پزشک، فیلسوف و شیمی‌دان، منطق‌دان و ریاضی‌دان و کیهان‌شناس، کاشف الکل و جوهر گوگرد (اسید سولفوریک) و نفت سفید
– زادروز عباس میرزا (عباس میرزا نایب‌السلطنه) در سال ۱۱۶۸خ؛ از شاهزادگان قاجار و فرزند فتحعلی‌شاه و آسیه‌خانم دُولو، او پیش از مرگ پدرش درگذشت و پسرش محمدمیرزا جانشین او شد.
– زادروز حسین‌علی میرزا فرمانفرما در سال ۱۱۶۸خ؛ شاهزادۀ قاجار و فرزند فتحعلی‌شاه قاجار از بدرجهان‌خانم که در مقابل قوای فیروز میرزا نصرت‌الدولۀ اول به‌دستور محمدشاه قاجار شکست خورد و پایه‌های سلطنت محمدشاهِ ۱۷ ساله نیز تحکیم گردید.
– زادروز غلام‌رضا تختی (جهان‌پهلوان) در سال ۱۳۰۹خ؛ فعال سیاسی و عضو شورای مرکزی جبهۀ ملی ایران، کشتی‌گیر آزادکار، یکی از پُرافتخارترین کشتی‌گیرهای ایران در تاریخ المپیک، نماد پهلوانی و جوانمردی که میزان کمک‌های جمع‌آوری‌شدۀ او برای آسیب‌دیدگان زلزلۀ بوئین‌زهرا در سال ۱۳۴۱خ، چندین‌برابر کمک‌های جمعیت شیر و خورشید حکومت پهلوی بود.
– زادروز آندرانیک آساطوریان (آندرانیک، آندو) در سال ۱۳۲۰خ؛ آهنگ‌ساز، رهبر ارکستر و تنظیم‌کنندۀ موسیقی پاپ ایرانی ارمنی‌تبار

 


 

  • درگذشت

– درگذشت علی‌اکبر کاوه‌حقیقی در سال ۱۳۶۹خ؛ فرزند میرزا علی‌محمدخان شیرازی، یکی از شاگردان عمادالکتاب و از استادان به‌نام در خوش‌نویسی و نستعلیق‌نویسی
– درگذشت مارکو گریگوریان در سال ۱۳۸۶خ؛ هنرمند، هنرپیشۀ سینما، معلم، صاحب گالری و مجموعه‌دار ایرانی‌ارمنستانی
– درگذشت داوود رشیدی حائری در سال ۱۳۹۵خ؛ هنرپیشۀ تئاتر، سینما و تلویزیون، وی همراه با علی نصیریان، جمشید مشایخی، عزت‌الله انتظامی و محمدعلی کشاورز ۵ چهرۀ برجسته‌ای بودند که در دهۀ ۴۰خ از تئاتر پا به‌عرصۀ سینما گذاشتند. وی به‌خاطر فعالیت‌هایش نشان درجه‌یک فرهنگ و هنر را دریافت کرده‌بود.

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  پنجم/5 اسفندماه در تاریخ - زادروز سیاوش کَسرائی و...

 

روزشمار قجرتایم

4.5/5 - (2 امتیاز)
Share on telegram
Share on email
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on google

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *