چهاردهم/۱۴ اردیبهشت‌ماه در تاریخ – درگذشت ناصر چشم‌آذر و…

چهاردهم/۱۴ اردیبهشت‌ماه در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز ابواسماعیل عبدالله بن ابی‌منصور محمد؛ دانشمند و عارف صوفی‌مسلک و یکی از نوابغ ادبی، تا درگذشت ناصر چشم‌آذر؛ موسیقی‌دان و آهنگ‌ساز و تنظیم‌کننده اهل ایران که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
چهاردهم/۱۴ اردیبهشت‌ماه در تاریخ

چهاردهم/۱۴ اردیبهشت‌ماه در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • وقایع

– تأسیس «بانک پهلوی قشون» بانک سپه فعلی، اولین بانک ایرانی در سال ۱۳۰۴خ
– در سال ۱۳۳۱خ؛ روزنامه‌های تهران به‌استثنای جراید محافظه‌کار از جمله «اطلاعات» به‌نام دفاع از میهن، جنگ با «نیویورک تایمز» را که ۲ روز پیش از آن در مقاله‌ای «ملی‌شدن نفت ایران» را اشتباه ایرانیان خوانده بود آغاز کرده و ضمن حملات متقابل، به تاریخچه و مدیریت این روزنامه پرداختند.
– تأیید طارق عزیز دربارۀ استفادۀ عراق از سلاح شیمیایی در سال ۱۳۶۷خ
– آغاز نمایشگاه مطبوعات ایران در سال ۱۳۷۱خ

 


 

  • زادروزها

– زادروز ابواسماعیل عبدالله بن ابی‌منصور محمد (پیر هرات و پیر انصار و خواجه‌عبدالله انصاری و انصاری هروی) در سال ۳۸۵خ؛ دانشمند و عارف صوفی‌مسلک ایرانی، یکی از نوابغ ادبی و چهره‌های شاخص

 


 

  • درگذشت

– درگذشت سرلشکر خلبان احمدخان نخجوان در سال ۱۳۴۵خ؛ اولین فرماندۀ نیروی هوایی ایران و به‌باور بسیاری نخستین خلبان ایرانی بود؛ هر چند طبق شواهد تاریخی، نخستین خلبان ایرانی کلنل محمدتقی پسیان بوده‌است. او سال‌ها وزارت جنگ و فرماندهی نیروی هوایی ایران را بر عهده داشت. وی در زمان اشغال ایران توسط‌ نیروهای روسیه و بریتانیا، به‌کمک چندین افسر دیگر، ۳۰ هزار سرباز را به‌دلیل نداشتن تجربۀ جنگی از پادگان‌های ارتش شاهنشاهی ایران مرخص کرد. به‌همین علت رضاشاه مجبور به‌اعلام بی‌طرفی در جنگ شد، اما او را در برابر وزیران به‌باد کتک گرفت، درجه‌هایش را کَند و به‌دادگاه‌ نظامی ارجاع داد. او در دوران پادشاهی محمدرضاشاه پهلوی بار دیگر به‌وزارت رسید و به‌او دیپلم خلبانی اهدا کرد.
– درگذشت گل‌اندام طاهرخانی (سوسن) در سال ۱۳۸۳خ؛ خواننده
– درگذشت ناصر چشم‌آذر در سال ۱۳۹۷خ؛ موسیقی‌دان، آهنگ‌ساز و تنظیم‌کننده
– درگذشت قاسم آهنین‌جان در سال ۱۴۰۰خ؛ شاعر، منتقد ادبی و فیلم‌ساز

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  بیست‌و‌پنجم/25 ژانویه در تاریخ - درگذشت آل کاپون و...

 

روزشمار قجرتایم

امتیاز دهید!
Share on telegram
Share on email
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on google

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.