بیست‌و‌نهم/۲۹ آگوست در تاریخ – درگذشت اینگرید برگمن و…

بیست‌و‌نهم/۲۹ آگوست در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز والری لاربو؛ نویسنده و شاعر و رمان‌نویس و مقاله‌نویس و مترجم قرن ۱۹م اهل فرانسه، تا درگذشت اینگرید برگمن؛ بازیگر سرشناس سینما و اهل کشور سوئد که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
بیست‌و‌نهم/۲۹ آگوست در تاریخ

بیست‌و‌نهم/۲۹ آگوست در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

– روز جهانی مبارزه با آزمایش‌های هسته‌ای

 


 

  • وقایع

– در سال ۱۵۳۳م؛ آتاهوالپا امپراتور اینکا، توسط فرانسیسکو پیزارو که از سوی دولت اسپانیا مأموریت تصرف اراضی آمریکای جنوبی و انتقال طلای آنجا را به‌اسپانیا داشت، کشته‌شد و به‌این ترتیب امپراتوری اینکا نیز از بین رفت.
– در سال ۱۸۳۱م؛ القای الکترومغناطیسی توسط مایکل فارادی، شیمی‌دان انگلیسی کشف شد.
– در سال ۱۸۴۲م؛ با امضای پیمان نانجینگ بین چین و بریتانیا، جنگ تریاک نخست بین این ۲ کشور پایان یافت و شهر هنگ‌کنگ به‌بریتانیا واگذار شد.
– در سال ۱۹۴۹م؛ برای نخستین‌بار در دانشگاه ایلینوی آمریکا، از یک دستگاه اتمی برای درمان بیماری سرطان استفاده شد.

 


 

  • زادروزها

-زادروز ژان باتیست کُلبر در سال ۱۶۱۹م؛ سیاست‌مدار فرانسوی که وزارت اقتصاد دربار لویی چهاردهم را اداره می‌کرد و نقش مهمی در تشکیل نهادهای علمی و فرهنگی نوین فرانسه داشت.
– زادروز جان لاک در سال ۱۶۳۲م؛ از فیلسوفان سدۀ ۱۷م انگلستان که به‌طور گسترده به‌عنوان پدر لیبرالیسم کلاسیک شناخته می‌شود. وی از مهم‌ترین شارحان نظریۀ قرارداد اجتماعی و پیروان مکتب تجربه‌گرایی است. نظرات او بر پیشرفت شناخت‌شناسی و فلسفۀ سیاسی مؤثر بود. او از تأثیرگذارترین اندیشمندان عصر روشنگری شمرده می‌شود. نوشته‌های او بر ولتر و ژان‌ژاک روسو، و بسیاری از اندیشوران اسکاتلندی و انقلابیون آمریکایی اثرگذار بود. این تأثیر را می‌توان در اعلامیۀ استقلال ایالات متحدۀ آمریکا مشاهده کرد.
– زادروز ژان اگوست دومینیک انگر در سال ۱۷۸۰م؛ نقاش نئوکلاسیک (نئوکلاسیسم یا نئومومیسم؛ یک جنبش هنری در زمینه‌های هنرهای تزئینی، هنرهای تجسمی، ادبیات، تئاتر، موسیقی و معماری) فرانسوی
– زادروز موریس مترلینک در سال ۱۸۶۲م؛ نویسنده، شاعر و فیلسوف بلژیکی و برندۀ جایزۀ ادبی نوبل در سال ۱۹۱۱م
– زادروز والری لاربو در سال ۱۸۸۱م؛ نویسنده، شاعر، رمان‌نویس، مقاله‌نویس و مترجم قرن ۱۹م اهل فرانسه
– زادروز اینگرید برگمن در سال ۱۹۱۵م؛ بازیگر سرشناس سینما و اهل کشور سوئد که موفق به‌دریافت ۳ جایزۀ اسکار شد.
– زادروز چارلی پارکر در سال ۱۹۲۰م؛ نوازندۀ ساکسوفون آلتو و نابغۀ بی‌همتای بداهه‌نوازی جاز که همراه با دیزی گیلیسپی، سبک بی‌باپ را پایه گذاشت. بسیاری او را برترین نوازنده‌ای می‌دانند که موسیقی معاصر غرب به‌خود دیده‌است.
– زادروز مایکل جکسون (سلطان پاپ، اِم‌جِی) در سال ۱۹۵۸م؛ خواننده، ترانه‌نویس و رقصندۀ آمریکایی که کارهایش در موسیقی و رقص در کنار زندگی شخصی‌اش، او را به‌مدت ۴ دهه به‌یکی از چهره‌های مشهور فرهنگ عامۀ جهان تبدیل کرد، به‌گونه‌ای که از وی به‌عنوان یکی از تأثیرگذارترین چهره‌های فرهنگی قرن ۲۰م نام برده می‌شود.

 


 

  • درگذشت

– درگذشت ابن قطان بغدادی در سال ۱۱۶۳م؛ محدث، پزشک، چشم‌پزشک، ادیب و شاعر عراقی
– درگذشت اینگرید برگمن در سال ۱۹۸۲م؛ بازیگر سرشناس سینما و اهل کشور سوئد که موفق به‌دریافت ۳ جایزۀ اسکار شد.
– درگذشت فرانک گاردنر در سال ۲۰۰۹م؛ عضو نشان استرالیا (عالی‌ترین نشان استرالیا)، رانندۀ مسابقات اتومبیل‌رانی اهل استرالیا
– درگذشت پوین والتر دایر در سال ۲۰۱۵م؛ نویسندۀ مشهور کتاب‌های خودیاری و سخنران انگیزشی آمریکایی
– درگذشت جین وایلدر در سال ۲۰۱۶م؛ بازیگر کمدی، کارگردان و نویسندۀ آمریکایی

 

روزشمار قجرتایم

امتیاز دهید!
Share on telegram
Share on email
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on google

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.