بیست‌و‌نهم/۲۹ جولای در تاریخ – درگذشت هربرت مارکوزه و…

بیست‌و‌نهم/۲۹ جولای در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز هری مولیش؛ نویسنده و مقاله‌نویس هلندی مشهور با بیش از ۸۰ رمان و نمایش‌نامه، تا درگذشت هربرت مارکوزه؛ فیلسوف و جامعه‌شناس آلمانی و از اعضای اصلی مکتب فرانکفورت که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
بیست‌و‌نهم/۲۹ جولای در تاریخ

بیست‌و‌نهم/۲۹ جولای در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

– روز جهانی ببر
– روز جهانی باران
– روز جهانی رژ لب

 


 

  • وقایع

– در سال ۱۹۵۷م؛ آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، برای ترویج استفادۀ صلح‌آمیز انرژی هسته‌ای تأسیس شد.
– در سال ۱۹۵۸م؛ دوایت آیزنهاور، رئیس‌جمهور آمریکا، قانون هوانوردی و فضایی ملی را امضا کرد که به‌موجب آن، یک سازمان فضایی غیر نظامی فدرال با نام ناسا بنیان گذارده‌شد.
– در سال ۱۹۸۱م؛ بیش از ۷۰۰ میلیون نفر در سراسر جهان، مراسم ازدواج چارلز، شاهزادۀ ولز با دیانا اسپنسر را در کلیسای جامع سنت‌پل لندن، از تلویزیون تماشا کردند.
– در سال ۲۰۰۵م؛ ستاره‌شناسان خبر از کشف سیاره‌ای بزرگ‌تر از پلوتو را دادند که به‌دُور خورشید می‌گردد.

 


 

  • زادروزها

– زادروز الکسی دو توکویل در سال ۱۸۰۵م؛ یکی از مهم‌ترین متفکران قرن ۱۹م فرانسه که تاریخ‌دان، حقوق‌دان، فیلسوف، سیاست‌مدار و یکی از مؤسسین جامعه‌شناسی و علم سیاست امروزی بوده‌است.
– زادروز هنری فایول در سال ۱۸۴۱م؛ مهندس معدن، سرپرست معدن و از نظریه‌پردازان فرانسوی که نظریه‌ای مستقل از نظریۀ مدیریت علمی فردریک تیلور، با نام مدیریت اداری ارائه کرد. او یکی از تأثیرگزارترین مدافعان نظریۀ مدیریت جدید است.
– زادروز بنیتو موسولینی در سال ۱۸۸۳م؛ نخست‌وزیر پادشاهی ایتالیا از زمان به‌قدرت‌رسیدن فاشیست‌ها و رهبر جمهوری اجتماعی ایتالیا که به‌عنوان یک روزنامه‌نگار و سیاست‌مدار، عضو پیشروی هیئت ملی حزب سوسیالیست ایتالیا بود،اما به‌خاطر طرفداری از مداخلۀ نظامی در جنگ جهانی اول، بر خلاف رویکرد بی‌طرفی حزبش، از آن اخراج شد.
– زادروز ایزیدور ایزاک رابی در سال ۱۸۹۸م؛ فیزیک‌دان لهستانی‌تبار که در سال ۱۹۴۴م به‌خاطر ابداع روش تشدید برای ثبت خواص مغناطیسی هسته‌های اتمی، موفق به‌دریافت جایزۀ نوبل فیزیک گردید.
– زادروز ایویند جانسون در سال ۱۹۰۰م؛ نویسندۀ برجستۀ اهل سوئد که به‌همراه هاری مارتینسون، موفق به‌اخذ جایزۀ نوبل ادبیات در سال ۱۹۷۴م شد.
– زادروز داگ هامرشولد در سال ۱۹۰۵م؛ پدیدآور، اقتصاددان و دومین دبیرکل سازمان ملل متحد و دریافت‌کنندۀ جایزۀ صلح نوبل که به ۴ زبان انگلیسی، سوئدی، آلمانی و فرانسوی سخن می‌گفت.
– زادروز هری مولیش در سال ۱۹۲۷م؛ نویسنده و مقاله‌نویس هلندی مشهور با بیش از ۸۰ رمان و نمایش‌نامه

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  دهم/10 سپتامبر در تاریخ - درگذشت فردیناند یکم و...

 


 

  • درگذشت

– درگذشت شهاب‌الدین آلوسی در سال ۱۸۵۴م؛ فقیه شافعی، مفسر، ادیب عربی و مفتی عراقی در سدۀ ۱۳ه.ق
– درگذشت روبرت شومان در سال ۱۸۵۶م؛ آهنگ‌ساز و نوازندۀ پیانو اهل آلمان در دورۀ رمانتیک در نیمۀ نخست سدۀ ۱۹م
– درگذشت وَنسان وَن گوگ در سال ۱۸۹۰م؛ نقاش پسادریافت‌گر هلندی که کار او تأثیر گسترده‌ای بر هنر سدۀ ۲۰م داشت.
– درگذشت هربرت مارکوزه در سال ۱۹۷۹م؛ فیلسوف و جامعه‌شناس آلمانی و از اعضای اصلی مکتب فرانکفورت
– درگذشت دوروتی مری هاجکین در سال ۱۹۹۴م؛ دانشمند شیمی‌دان انگلیسی که به‌دلیل کارهایش بر پدیدۀ پراش پرتو ایکس نامدار گشت، برندۀ جایزۀ نوبل شیمی در سال ۱۹۶۴م شد.

 

روزشمار قجرتایم

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *