بیست‌و‌هشتم/۲۸ تیرماه در تاریخ – زادروز سیمین بهبهانی و…

بیست‌و‌هشتم/۲۸ تیرماه در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز سیمین خلیلی (سیمین بهبهانی)؛ معلم و نویسنده و شاعر و غزل‌سرای معاصر ایرانی، تا درگذشت احمد قوام (قوام‌السلطنه)؛ سیاست‌مدار ایرانیِ پایانِ دوران قاجار و روزگار پهلوی که ۵ بار نخست‌وزیر ایران شد که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
بیست‌و‌هشتم/۲۸ تیرماه در تاریخ

بیست‌و‌هشتم/۲۸ تیرماه در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

– جشن مردگان در سرزمین طبرستان و کُشتی لوچو (از ورزش‌های بومی مازندران، مادر کُشتی آزاد آن منطقه) در بعضی از شهرها

 


 

  • وقایع

– در سال ۱۳۲۸خ؛ عبدالحسین هژیر نخست‌وزیر سابق به‌وزارت دربار منصوب شد.
– در سال ۱۳۵۰خ؛ فریدون جم رئیس ستاد مشترک، از خدمت معاف شد.
– در سال ۱۳۵۰خ؛ غلامرضا ازهاری از سپهبدی با ارتقاء به‌درجۀ ارتشبدی به‌ریاست ستاد مشترک منصوب گردید.
– عملیات نامنظم فتح ۸ در شمال موصل در عمق خاک عراق توسط سپاه در سال ۱۳۶۶خ

 


 

  • زادروزها

– زادروز منوچهر ستوده در سال ۱۲۹۰خ؛ ایران‌شناس، جغرافی‌دان تاریخی، استاد دانشگاه تهران و پژوهش‌گر برجسته، با انتشار حدود ۶۰ جلد کتاب و نزدیک به ۳۰۰ مقاله، نخستین ایرانی‌ای که اولین فرهنگ گویشی را به‌چاپ رسانید.
– زادروز سیمین خلیلی (سیمین بهبهانی) در سال ۱۳۰۶خ؛ معلم، نویسنده، شاعر و غزل‌سرای معاصر ایرانی و از اعضای کانون نویسندگان ایران، سرایش بیش از ۶۰۰ غزل در ۲۰ کتاب

 


 

  • درگذشت

– درگذشت جلال‌الدین همایی در سال ۱۳۵۹خ؛ ادیب و حافظ قرآن و الفیه که در شعر تخلصش سنا بود. آشنا با جَفْر (یک کتاب مقدس عرفانی شیعۀ اثنی‌عشری) و اسطرلاب و نجوم قدیم، وی یکی از حروف (مجلدات) لغت‌نامۀ دهخدا را نیز تدوین کرده‌است. وی نوۀ همای شیرازی (رضاقلی‌خان، مشهور به‌میرزا محمدعلی همای شیرازی، یکی از شعرای قرن ۱۳ه.ق) است.
– درگذشت احمد قوام (قوام‌السلطنه) در سال ۱۳۳۴خ؛ سیاست‌مدار ایرانیِ پایانِ دوران قاجار و روزگار پهلوی که ۵ بار نخست‌وزیر ایران شد (۲ بار در زمان حکومت احمدشاه قاجار و ۳ بار در زمان حکومت محمدرضا پهلوی)
– درگذشت سیدسعید مهدیون در سال ۱۳۵۹خ؛ سپهبد نیروی هوایی شاهنشاهی، خلبان جنگنده و فرماندۀ پدافند هوایی آن نیرو طیِ سال‌های ۱۳۵۵ تا بهمن‌ماه ۱۳۵۷خ بود. وی تنها ۲ روز؛ یعنی ۲۳ و ۲۴ بهمن‌ماه ۱۳۵۷خ ریاست ستاد نیروی هوایی ملی ایران را بر عهده داشت. او در سال ۱۳۵۹خ به‌اتهام فرماندهی کودتای نوژه اعدام شد.
– درگذشت خسرو شکیبایی در سال ۱۳۸۷خ؛ هنرپیشۀ سینما
– درگذشت محمدحسن گنجی در سال ۱۳۹۱خ؛ بنیان‌گذار دانش جغرافیای نوین و هواشناسی در ایران، عهده‌دار مقام معاونت اول سازمان جهانی هواشناسی و همین‌طور شورای اجرایی آن و مسئول راه‌اندازی و اولین رئیس دانشگاه بیرجند بین سال‌های ۱۳۵۶ تا ۱۳۵۷خ

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  سیزدهم/13 اسفندماه در تاریخ - زادروز سیدمحمود علایی طالقانی و...

 

روزشمار قجرتایم

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *