بیست‌و‌هفتم/۲۷ اکتبر در تاریخ – درگذشت لو رید و…

بیست‌و‌هفتم/۲۷ اکتبر در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز سیلویا پلات؛ شاعر، رمان‌نویس، نویسندۀ داستان‌های کوتاه و مقاله‌نویس آمریکایی، تا درگذشت لو رید؛ موسیقی‌دان، خواننده و ترانه‌نویس راک و عکاس آمریکایی که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
بیست‌و‌هفتم/۲۷ اکتبر در تاریخ

بیست‌و‌هفتم/۲۷ اکتبر در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

– روز جهانی میراث سمعی و بصری

 


 

  • وقایع

– در سال ۱۴۹۲م؛ کریستوف کلمب در سفر دریایی خود به‌کوبا رسید و آن جزیره را ملک اسپانیا اعلام کرد.
– در سال ۱۹۰۴م؛ متروی نیویورک افتتاح شد. این مترو در حال حاضر، از معدود خطوط مترو در جهان است که ۷ روز هفته و ۲۴ ساعته خدمات ارائه می‌کند.
– در سال ۱۹۷۸م؛ انور سادات مصری و مناخیم بگین اسرائیلی، به‌خاطر گفتگوها و اقدامات‌شان در خصوص صلح بین مصر و اسرائیل و امضای پیمان مصالحۀ کمپ دیوید، جایزۀ صلح نوبل را دریافت داشتند.

 


 

  • زادروزها

– زادروز جیمز کوک در سال ۱۷۲۸م؛ دریانورد و کاوش‌گر بریتانیایی که ۳ سفر اکتشافی مهم را فرماندهی کرد که در طی آن‌ها، بسیاری از جزایر اصلی اقیانوس آرام، همچون استرالیا، زلاندنو و هاوائی، شناسائی و نقشه‌برداری شدند.
– زادروز نیکولو پاگانینی در سال ۱۷۸۲م؛ آهنگ‌ساز و نوازندۀ ویولن، ویولا و گیتار اهل ایتالیا و از نامدارترین و بزرگ‌ترین نوازندگان ویولن در تاریخ موسیقی که با ابداع تکنیکی بدیع در نواختن ویولن، انقلاب عظیمی در نوازندگی این ساز برپا کرد.
– زادروز لی کرزنر در سال ۱۹۰۸م؛ یکی از نقاشان با نفوذ جنبش اکسپرسیونیم انتزاعی در نیمۀ دوم قرن ۲۰م
– زادروز دیلن تامس در سال ۱۹۱۴م؛ شاعر و نویسندۀ اهل ولز
– زادروز سیلویا پلات در سال ۱۹۳۲م؛ شاعر، رمان‌نویس، نویسندۀ داستان‌های کوتاه و مقاله‌نویس آمریکایی

 


 

  • درگذشت

– درگذشت لیزه مایتنر در سال ۱۹۶۸م؛ فیزیک‌دان اتریشی و بعدها سوئدی که کمیتۀ جایزۀ نوبل شیمی در سال ۱۹۴۴م، زحمات او را در رابطه با شکافت هسته‌ای نادیده گرفت و جایزه را به‌اتو هان داد. اتو هان، دربارۀ اشتباه و سهم وی هیچ سخنی به‌زبان نیاورد.این سکوت هان، تأثیر زیادی بر او گذاشت و باعث شد که او دیگر با هان به‌صورت اشتراکی به‌کار نپردازد.
– درگذشت جان هاسبروک وان ولک در سال ۱۹۸۰م؛ فیزیک‌دان و ریاضی‌دان آمریکایی که در سال ۱۹۷۷م جایزۀ نوبل فیزیک برای کارهایی که در زمینۀ سیستم‌های مغناطیسی و سیستم‌های نامنظم انجام داد به‌او اهدا شد.
– درگذشت لو رید در سال ۲۰۱۳م؛ موسیقی‌دان، خواننده و ترانه‌نویس راک و عکاس آمریکایی

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  بیست‌و‌یکم/21 اکتبر در تاریخ - درگذشت فرانسوا رولاند تروفو و...

 

روزشمار قجرتایم

2/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *