بیست‌و‌چهارم/۲۴ دی‌ماه در تاریخ – زادروز غلامحسین ساعدی و…

بیست‌و‌چهارم/۲۴ دی‌ماه در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز غلامحسین ساعدی؛ نویسندۀ پُرآوازه و از نامدارترین نمایشنامه‌نویسان زبان فارسی، تا درگذشت محمد قاضی؛ مترجم و نویسندۀ برجستۀ کُرد و مترجم آثاری چون دن‌کیشوت به‌زبان فارسی که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
بیست‌و‌چهارم/۲۴ دی‌ماه در تاریخ

بیست‌و‌چهارم/۲۴ دی‌ماه در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

 

 


 

  • وقایع

– تشکیل شورای سلطنت در سال ۱۳۵۷خ

 


 

  • زادروزها

– زادروز ابوالفضل بن مبارک (ابوالفضل عَلاّمی، ابوالفضل دکنی، شیخ ابوالفضل ناگوری) در سال ۹۲۹خ؛ ادیب، تاریخ‌نگار و منشی اول و معتمد اکبر یکم، بزرگ‌ترین پادشاه گورکانی هند
– زادروز غلامحسین ساعدی (گوهر مراد) در سال ۱۳۱۴خ؛ پزشک و نویسندۀ پُرآوازه و از نامدارترین نمایشنامه‌نویسان زبان فارسی

 


 

  • درگذشت

– درگذشت احمد تفضّلی در سال ۱۳۷۵خ؛ زبان‌شناس، ایران‌شناس، پژوهش‌گر، مترجم و متخصص زبان پارسیگ، پارتی و استاد زبان‌های باستانی در دانشگاه تهران و عضو شورای علمی مرکز دائرهالمعارف بزرگ اسلامی از سال ۱۳۶۶خ و معاون علمی فرهنگستان زبان و ادب فارسی از سال ۱۳۷۰خ که در زمینۀ زبان‌های ایرانی میانه، به‌ویژه پارسیگ و پارتی، در پهنۀ بین‌المللی، یکی از معدود صاحب‌نظران به‌شمار می‌آمد. او هنگامی که با اتومبیل خود از دانشگاه به‌خانه‌اش می‌رفت، ناپدید و چند ساعت بعد جنازۀ او پیدا شد. این قتل هم‌زمان با قتل تعدادی از پژوهش‌گران و روشنفکران رخ داد که از او به‌عنوان قربانی قتل‌های زنجیره‌ای نام برده می‌شود.
– درگذشت محمد قاضی در سال ۱۳۷۶خ؛ مترجم و نویسندۀ برجستۀ کُرد و مترجم آثاری چون دن‌کیشوت و زوربای یونانی و شازده‌کوچولو به‌زبان فارسی
– درگذشت بیژن جلالی در سال ۱۳۷۸خ؛ از چهره‌های شناخته‌شدۀ شعر معاصر ایران است؛ شاعری که به‌ویژه پس از مرگ با استقبال نسل جدیدی از مخاطبان ادبی مواجه شد که سادگی بیان و تصاویر او را در شعر می‌پسندیدند. اگرچه شعر جلالی بر مفاهیم عمیق انسانی تأمل می‌کند، خاصه مفهوم مرگ و نیستی که در بسیاری از اشعار او بازتاب یافته‌است.

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  بیست‌و‌ششم/26 می در تاریخ - درگذشت مارتین هایدگر و...

 

روزشمار قجرتایم

امتیاز دهید!
Share on telegram
Share on email
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on google

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.