سیزدهم/۱۳ ژوئن در تاریخ – درگذشت مارتین بوبر و…

سیزدهم/۱۳ ژوئن در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز فرناندو پسوآ؛ نویسندۀ پرتغالی و تأثیرگذارترین نویسندۀ جریان‌ساز پرتغالی، تا درگذشت آنتونیوی لیسبونی (آنتونیو د پادوا)؛ راهب مسیحی اهل پرتغال و از فعال‌ترین مروجین فرقۀ فرانسیسکان که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
سیزدهم/۱۳ ژوئن در تاریخ

سیزدهم/۱۳ ژوئن در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

 

 


 

  • وقایع

– در سال ۱۵۲۵م؛ کاترینا ون بورا، راهبۀ کاتولیک آلمانی، با نقض قانونِ امتناع از ازدواج روحانیون کاتولیک، به‌همسری مارتین لوتر، بنیان‌گذار آئین پروتستان درآمد.
– در سال ۱۵۳۴م؛ سلطان سلیمان اول، تبریز را به‌اشغال درآورد.
– در سال ۲۰۰۰م؛ برای نخستین‌بار پس از جنگ کره، کیم دای جونگ، رئیس‌جمهور کرۀجنوبی، با کیم جونگ ایل، رهبر کرۀشمالی دیدار کرد.

 


 

  • زادروزها

– زادروز توماس یانگ در سال ۱۷۷۳م؛ یکی از بزرگ‌ترین پزشکان و فیزیک‌دانان قرن ۱۸م و ۱۹م که با آزمایش مهمی که به‌آزمایش یانگ معروف است، موجی‌بودن نور را اثبات کرد.
– زادروز جیمز کلرک ماکسول در سال ۱۸۳۱م؛ فیزیک‌دان اهل اسکاتلند که مهم‌ترین دستاوردهای او، فرمول‌بندی نظریۀ کلاسیک امواج الکترومغناطیسی و گردآوردن الکتریسیته، مغناطیس و نور برای نخستین‌بار در کنار هم، به‌عنوان جلوه‌هایی از یک پدیده بوده‌است.
– زادروز ویلیام باتلر ییتس در سال ۱۸۶۵م؛ یکی از بزرگ‌ترین شاعران و نمایشنامه‌نویسان ایرلندی و برندۀ جایزۀ ادبی نوبل
– زادروز فرناندو پسوآ در سال ۱۸۸۸م؛ شاعر، نویسنده و همچنین مترجم و منتقد پرتغالی و تأثیرگذارترین نویسندۀ جریان‌ساز پرتغالی و از بانیان پست مدرنیسم
– زادروز لوئیس والتر آلوارز در سال ۱۹۱۱م؛ فیزیک‌دان آمریکایی که روی ذرات زیر اتمی با عمر کوتاه مطالعه کرد و به‌نشر نظریه‌ای که مرگ دایناسورها را بر اثر برخورد سیارکی بزرگ می‌دانست، یاری رساند و برندۀ جایزۀ فیزیک نوبل ۱۹۶۸م شد.
– زادروز جان فوربز نش در سال ۱۹۲۸م؛ ریاضی‌دان نابغه و برجستۀ آمریکایی و برندۀ جایزۀ نوبل اقتصاد

 


 

  • درگذشت

– درگذشت آنتونیوی لیسبونی (آنتونیو د پادوا) در سال ۱۲۳۱م؛ راهب، زاهد و قدیس مسیحی کلیسای کاتولیک اهل پرتغال و از مؤثرترین و فعال‌ترین مروجین فرقۀ فرانسیسکان
– درگذشت میاموتو موساشی در سال ۱۶۴۵م؛ رونین و سامورایی افسانه‌ای ژاپنی که به‌خاطر مهارتش در شمشیرزنی و نیز پیروزی‌های چشمگیرش در نبردهای ۲ نفره با شمشیر شناخته شده‌است.
– درگذشت مارتین بوبر در سال ۱۹۶۵م؛ فیلسوف گفتگو و استاد دانشگاه یهودی‌تبار اتریشی و طرفدار تشکیل کشور مشترک یهودی‌مسلمان
– درگذشت خالد بن عبدالعزیز آل سعود در سال ۱۹۸۲م؛ فرزند پنجم ملک عبدالعزیز، بنیان‌گذار پادشاهی عربستان سعودی، و چهارمین پادشاه این کشور از خاندان آل سعود
– درگذشت بنی گودمن در سال ۱۹۸۶م؛ نوازندۀ کلارینت و رهبر ارکستر جاز که او را با نام‌هایی مانند استاد و پادشاه سوئینگ و پدرسالار کلارینت و دولت‌مرد ارشد سوئینگ یاد می‌کردند که همه نشانی از مهارت و استادی او در نواختن کلارینت و تنظیم و اجرای نوع سوینگ موسیقی جاز است. وی علاوه بر جاز، نوازندۀ برجسته‌ای در زمینۀ موسیقی کلاسیک بود.
– درگذشت ویلیام استندیش نولز در سال ۲۰۱۲م؛ شیمی‌دان آمریکایی که در سال ۲۰۰۱م یکی از ۳ نفری بود که جایزۀ نوبل شیمی را دریافت کرد.

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  بیست‌و‌نهم/29 دی‌ماه در تاریخ - زادروز نصرالله معین و...

 

روزشمار قجرتایم

امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *