نهم/۹ ژوئن در تاریخ – درگذشت میگل آنخل آستوریاس و…

نهم/۹ ژوئن در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز گئورگ فریدریش گروتِفِند؛ پژوهش‌گر و رمزگشای سنگ‌نبشته‌های باستانی اهل کشور آلمان، تا درگذشت چارلز دیکنز؛ نویسندۀ نامدار انگلیسی و برجسته‌ترین رمان‌نویس عصر ویکتوریا که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
نهم/۹ ژوئن در تاریخ

نهم/۹ ژوئن در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

 


 

  • وقایع

– در سال ۱۸۱۵م؛ با پایان‌گرفتن جنگ‌های ناپلئونی، کنگرۀ وین، قطع‌نامۀ نهایی خود را برای بازگرداندن توازن قوا به‌اروپا تصویب کرد.

 


 

  • زادروزها

– زادروز پتر کبیر (پتر یکم) در سال ۱۶۷۲م؛ تزار روسیه که در ۱۰ سالگی به‌حکومت رسید. او مشهورترین تزار روسیه است و توانست که روسیه را با اصلاحات و کشورگشایی به‌یک ابرقدرت اروپایی تبدیل کند.
– زادروز گئورگ فریدریش گروتِفِند در سال ۱۷۷۵م؛ پژوهش‌گر و رمزگشای سنگ‌نبشته‌های باستانی اهل کشور آلمان
– زادروز یوهان گوتفرید گاله در سال ۱۸۱۲م؛ ستاره‌شناس مشهور آلمانی که در ۲۳ سپتامبر سال ۱۸۴۶م توانست به‌عنوان اولین فرد، سیارۀ نپتون را رصد کند.
– زادروز برتا سوتنر در سال ۱۸۴۳م؛ رمان‌نویس، فعال صلح‌طلب رادیکال (سازمانی) اتریشی‌بوهمی و نخستین زنی که جایزۀ صلح نوبل را دریافت کرده‌بود و پس از ماری کوری، دومین زنی است که توانسته‌ جایزۀ نوبل را به‌دست بیاورد.
– زادروز کارل اَوگوست نیلسن در سال ۱۸۶۵م؛ آهنگ‌ساز دانمارکی
– زادروز هنری هلت دیل در سال ۱۸۷۵م؛ دانشمند در زمینۀ داروشناسی و فیزیولوژی اهل بریتانیا که برندۀ جوایزی همچون جایزۀ نوبل فیزیولوژی و پزشکی شده‌است.
– زادروز کورتزیو مالاپارته در سال ۱۸۹۸م؛ نویسنده، نمایش‌نامه‌نویس، خبرنگار و دیپلمات ایتالیایی
– زادروز اریک هابسبام در سال ۱۹۱۷م؛ تاریخ‌دان و نویسندۀ مارکسیست یهودی‌تبار اهل مصر
– زادروز جاناتان داگلاس لرد در سال ۱۹۴۱م؛ آهنگ‌ساز و نوازندۀ کیبورد و عضو پیشین گروه راک دیپرپل
– زادروز جانی دپ در سال ۱۹۶۳م؛ بازیگر، تهیه‌کننده و موسیقی‌دان آمریکایی که دریافت‌کنندۀ افتخارات گوناگونی نظیر ۱ جایزۀ گلدن‌گلوب و ۱ جایزۀ انجمن بازیگران فیلم است و علاوه بر این، نامزد دریافت ۳ جایزۀ اسکار و ۲ جایزۀ آکادمی فیلم بریتانیا نیز شده‌است.

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  سیزدهم/13 فروردین‌ماه در تاریخ - درگذشت جمشید مشایخی و...

 


 

  • درگذشت

– درگذشت چارلز دیکنز در سال ۱۸۷۰م؛ نویسندۀ نامدار انگلیسی و برجسته‌ترین رمان‌نویس عصر ویکتوریا
– درگذشت آدولف وینداوس در سال ۱۹۵۹م؛ شیمی‌دان، طبیعی‌شناس و محقق بزرگ آلمانی و نخستین شخصی که نقش حیاتی ویتامین‌ها را کشف و مطرح نمود و سرانجام به‌پاس یک عمر تلاش پیگیری، در سال ۱۹۲۸م موفق به‌دریافت جایزۀ نوبل گردید.
– درگذشت میگل آنخل آستوریاس در سال ۱۹۷۴م؛ شاعر و نویسندۀ گواتمالایی و یکی از بزرگ‌ترین نویسندگان آمریکای جنوبی
– درگذشت یان تینبرگن در سال ۱۹۹۴م؛ اقتصاددان و استاد دانشگاه که یکی از ۲ نفر برندۀ جایزۀ نوبل اقتصاد در سال ۱۹۶۹م می‌باشد. وی به‌همراه راگنار فریش به‌خاطر طرح مدل‌های پویا و کاربرد آن در مطالعات اقتصادی، اولین جایزۀ نوبل اقتصاد را دریافت کرد.

 

روزشمار قجرتایم

امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *