هجدهم/۱۸ آذرماه در تاریخ – درگذشت میرزا حسن تبریزی و…

هجدهم/۱۸ آذرماه در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز محمدتقی بهار؛ شاعر و نویسنده و روزنامه‌نگار و تاریخ‌نگار و سیاست‌مدار معاصر، تا درگذشت میرزا حسن تبریزی؛ از پیشقدمان نهضت فرهنگی ایران و پدر فرهنگ جدید ایران که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
هجدهم/۱۸ آذرماه در تاریخ

هجدهم/۱۸ آذرماه در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

 


 

  • وقایع

– معرفی عراق به‌عنوان آغازگر و متجاوز و مسئول جنگ علیه ایران توسط سازمان ملل متحد در سال ۱۳۷۰خ
– برگزاری هشتمین کنفرانس سران کشورهای اسلامی در تهران در سال ۱۳۷۶خ

 


 

  • زادروزها

– زادروز محمدتقی بهار (ملک‌الشعرا، بهار) در سال ۱۲۶۵خ؛ شاعر، ادیب، نویسنده، روزنامه‌نگار، تاریخ‌نگار و سیاست‌مدار معاصر
– زادروز محمود مشرف آزاد تهرانی (م. آزاد) در سال ۱۳۱۲خ؛ شاعر معاصر ایرانی

 


 

  • درگذشت

– درگذشت فرامرز پایور در سال ۱۳۸۸خ؛ موسیقی‌دان، ردیف‌دان، آهنگ‌ساز، مدرس و نوازندۀ سنتور و محقق موسیقی ایرانی و چهرۀ ماندگار و یکی از تأثیرگذارترین‌های موسیقی ایرانی
– درگذشت سیدمحمدرضا موسوی گلپایگانی در سال ۱۳۷۲خ؛ از مراجع تقلید و عالمان شیعه در دوران معاصر بود که پس از مرگ سیدحسین طباطبایی بروجردی، به مرجعیت رسید. او از زمرۀ مخالفان حکومت پهلوی و از همراهان سیدروح‌الله خمینی بود که پس از تبعید وی به‌عراق، بیانیه‌ها، اعلامیه‌ها، تلگراف‌ها و سخنرانی‌هایی در حمایت از سیدروح‌الله خمینی و انقلاب اسلامی ایراد کرد. تأسیس بیمارستان آیت‌الله گلپایگانی، مدارس علمیه، دارالقرآن الکریم و مجمع اسلامی جهانی لندن نیز از فعالیت‌های عام‌المنفعۀ این مرجع تقلید بود.
– درگذشت محمدجعفر پوینده در سال ۱۳۷۷خ؛ مترجم، نویسنده و جامعه‌شناسی که در جریان ترورهای موسوم به‌قتل‌های زنجیره‌ای به‌دست عواملی از وزارت اطلاعات ایران کشته‌شد. او از فعال‌ترین اعضای کانون نویسندگان ایران و تا پیش از مرگ در دفتر پژوهش‌های فرهنگی مشغول به‌کار بود. وی از طرفداران جریان چپ در ایران بود، اما به‌ایده‌های سنتی مارکسیسم باور نداشت و هرگز به‌سازمان یا حزبی سیاسی نپیوست، هر چند یک مدافع پُرکار دموکراسی، حقوق بشر و آزادی نامحدود اندیشه و بیان بود و اعلامیۀ جهانی حقوق بشر را به‌زبان پارسی برگرداند.

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  ششم/6 تیرماه در تاریخ - درگذشت علی کسمایی و...

 

روزشمار قجرتایم

امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *