هشتم/۸ آوریل در تاریخ – درگذشت مارگارت تاچر و…

هشتم/۸ آوریل در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز سر جان ریچارد هیکس؛ اقتصاددان انگلیسی و یکی از بانفوذترین اقتصاددانان قرن ۲۰م، تا درگذشت پابلو پیکاسو؛ نقاش اسپانیایی و یکی از برترین و تأثیرگذارترین هنرمندان سدۀ ۲۰م که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
هشتم/۸ آوریل در تاریخ

هشتم/۸ آوریل در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

 

 


 

  • وقایع

– در سال ۱۷۸۹م؛ مجلس نمایندگان آمریکا، نخستین جلسۀ خود را تشکیل داد.
– آغاز قتل‌عام یونانیان به‌دست امپراطوری عثمانی در سال ۱۸۱۲م که خشم اروپائیان را برانگیخت و به‌استقلال یونان انجامید.
– در سال ۱۹۶۹م؛ قانون اساسی جمهوری دمکراتیک آلمان بر پایۀ نظام سوسیالیستی به‌اجرا درآمد.

 


 

  • زادروزها

– زادروز فلیپه چهارم در سال ۱۶۰۵م؛ پادشاه اسپانیا، ناپل و سیسیل و پادشاه پرتغال با عنوان فیلیپ سوم، که در دوران افول اسپانیا، به‌عنوان یکی از ابرقدرت‌های جهان بود.
– زادروز ادموند هوسرل در سال ۱۸۵۹م؛ از فیلسوفان آلمانی‌اتریشی مهم و تأثیرگذار قرن ۲۰م و بنیان‌گذار پدیدارشناسی
– زادروز گلادیس لویس اسمیت (مری پیکفورد) در سال ۱۸۹۲م؛ هنرپیشۀ کانادایی‌آمریکایی و از بنیان‌گذاران استودیوی فیلم‌سازی یونایتد آرتیستس و یکی از ۳۶ بنیان‌گذار اصلیِ آکادمی علوم و هنرهای سینما که از محبوب‌ترین بازیگران زن دهه‌های ۲۰ و ۳۰م بود، به‌طوری‌که او را ملکۀ سینما می‌خواندند. او در سال ۱۹۷۶م جایزۀ اسکار افتخاری را به‌خاطر یک عمر دستاورد هنری دریافت کرد.
– زادروز سر جان ریچارد هیکس در سال ۱۹۰۴م؛ اقتصاددان انگلیسی و یکی از بانفوذترین اقتصاددانان قرن ۲۰م که شناخته‌شده‌ترین کار وی در حوزۀ اقتصادِ خُرد (شاخه‌ای از علم اقتصاد که به‌مطالعۀ منحصر به‌فرد اقتصاد، تجزیه و تحلیل بازار، رفتار مصرف‌کنندگان و خانوارها و بنگاه‌ها می‌پردازد و اساس آن مدل‌های ریاضی است) تئوری تقاضای مصرف‌کننده و مدل ای.اس/ال.ام بود و در این مدل، دیدگاه کنزی خلاصه می‌شود. هیکس به‌همراه کنت آرو، برندۀ جایزۀ نوبل اقتصاد در سال ۱۹۷۲م شدند.
– زادروز ملوین کالوین الیس در سال ۱۹۱۱م؛ شیمی‌دان آمریکایی که برای کشف چرخۀ کالوین به‌همراه اندرو بنسون و جیمز باسشام به‌شهرت رسید. برای این کشف، جایزۀ نوبل شیمی در سال ۱۹۶۱م به‌او اعطا شد.
– زادروز ایان داگلاس اسمیت در سال ۱۹۱۹م؛ سیاست‌مدار، مزرعه‌دار و خلبان جنگی که به‌عنوان نخست‌وزیر رودزیا (یا رودزیای جنوبی) خدمت کرد. او رهبری جنبش یک دولت سفید را پس از اعلامیۀ یک‌طرفۀ استقلال رودزیا را بر عهده داشت و تقریباً در تمامی ۱۴ سال وجود رودزیا به‌عنوان نخست‌وزیر در حال خدمت بود، که نتیجۀ آن ایزوله‌شدن به‌صورت سیاسی به‌مدت ۱۴ سال بود. وی سردمدار نژادپرستی در آفریقا و از نژادپرستان فوق‌العاده افراطی بود که هزاران سیاه‌پوست را خود به‌قتل رساند. جنایات وی آن‌چنان وحشتناک و به‌حدی غیر انسانی بود که جهان غرب و حتی انگلستان، رودزیا (زیمبابوه کنونی) را مورد تحریم قرار داد.
– زادروز ژاک برل در سال ۱۹۲۹م؛ خواننده، نویسنده و بازیگر و کارگردان مشهور بلژیکی فرانسوی‌زبان
– زادروز کوفی عطا عنان در سال ۱۹۳۸م؛ سیاست‌مدار غنایی، هفتمین دبیرکل سازمان ملل متحد، برندۀ جایزۀ صلح نوبل در سال ۲۰۰۱م

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  نوزدهم/19 آگوست در تاریخ - درگذشت لینوس کارل پاولینگ و...

 


 

  • درگذشت

– درگذشت ژان کومننوس (ژان دوم) در سال ۱۱۴۳م؛ امپراتور بیزانس که دوران فرمانروایی او به‌تلاش بی‌امان برای بازپس‌گیری تمامی نواحی پُراهمیت امپراتوری بیزانس گذشت که در گذشته به‌تصرف اعراب، تُرک‌ها و صلیبیون مسیحی درآمده‌بود.
– درگذشت ویلهلم فون هومبولت در سال ۱۸۳۵م؛ زبان‌شناس، دیپلمات و فیلسوف پروسی و بنیان‌گذار دانشگاه هومبولت
– درگذشت گائتانو دونیزتی در سال ۱۸۴۸م؛ آهنگ‌ساز ایتالیایی
– درگذشت الیشا گریوز اوتیس در سال ۱۸۶۱م؛ مخترع آمریکایی که نخستین آسانسور با ترمز اتوماتیک را در سال ۱۸۵۲م اختراع نمود و کارکرد آن را در نمایشگاه جهانی نیویورک در سال ۱۸۵۳م در معرض نمایش عمومی قرار داد. اختراع او سبب می‌شد تا در صورت پاره‌شدن کابل نگهدارندۀ کابین آسانسور و پایین‌افتادن آن، ترمزها به‌طور خودکار فعال شده و جلوی سقوط آن را بگیرند. در نتیجۀ این اختراع، راه برای ساخت و توسعۀ بیشتر آسمان‌خراش‌ها و استفاده از آسانسور در آن‌ها نیز هموارتر شد.
– درگذشت اریک آکسل کارلفلدت در سال ۱۹۳۱م؛ شاعر نمادگرای سوئدی که جایزۀ نوبل ادبیات، پس از مرگش در سال ۱۹۳۱م به‌او اعطا شد.
– درگذشت پابلو روییس ای پیکاسو در سال ۱۹۷۳م؛ نقاش، شاعر، طراح صحنه، پیکرتراش، گراورساز و سرامیک‌کار اسپانیایی و یکی از برترین و تأثیرگذارترین هنرمندان سدۀ ۲۰م که به‌همراه ژرژ براک، نقاش و پیکرتراش فرانسوی، سبک کوبیسم را پدید آورد.
– درگذشت پیوتر لئونیدوویچ کاپیتسا در سال ۱۹۸۴م؛ فیزیک‌دان و برندۀ جایزۀ نوبل فیزیک در زمان شوروی با تبار روسی‌مولداوی
– درگذشت مارگارت تاچر در سال ۲۰۱۳م؛ نخستین نخست‌وزیر زن تاریخ بریتانیا و همچنین رهبر سابق حزب محافظه‌کار بریتانیا

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  دوم/2 خردادماه در تاریخ - درگذشت ناصر حجازی و...

 

روزشمار قجرتایم

امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *