هفتم/۷ دی‌ماه در تاریخ – زادروز داریوش فروهر و…

هفتم/۷ دی‌ماه در تاریخ را می‌خوانید. از آغاز تظاهرات ایران از مشهد و شهرهای بزرگ استان خراسان در سال ۱۳۹۶خ، تا زادروز داریوش فروهر؛ از جمله رهبران جبهۀ ملی ایران و از پیشگامان نهضت پان‌ایرانیسم و دبیرکل حزب ملت ایران که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
هفتم/۷ دی‌ماه در تاریخ

هفتم/۷ دی‌ماه در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

– روز نهضت سوادآموزی در ایران

 


 

  • وقایع

– تشکیل نهضت سوادآموزی به‌دستور روح‌الله خمینی در سال ۱۳۵۸خ
– آغاز تظاهرات ایران از مشهد و شهرهای بزرگ استان خراسان در سال ۱۳۹۶خ

 


 

  • زادروزها

– زادروز داریوش فروهر در سال ۱۳۰۷خ؛ از جمله رهبران جبهۀ ملی ایران و از پیشگامان نهضت پان‌ایرانیسم و دبیرکل حزب ملت ایران و وزیر کار دولت مهدی بازرگان که به‌همراه همسرش پروانه اسکندری در جریان قتل‌های زنجیره‌ای در منزلش به‌قتل رسید.
– زادروز رامین جهانبگلو در سال ۱۳۳۵خ؛ فیلسوف ایرانی و ساکن تورنتو کانادا که از زندانیان سیاسی بعد از انقلاب ۱۳۵۷خ در ایران است و مدت ۴ ماه از در سال ۱۳۸۵خ را در زندان اوین گذراند و در نهایت با قرار وثیقه آزاد شد. فیلمی از اعتراف وی نیز از شبکۀ یک صداوسیمای جمهوری‌اسلامی ایران پخش شد.

 


 

  • درگذشت

– درگذشت حسین غفاری در سال ۱۳۵۳خ؛ روحانی مجتهد و از انقلابیان ایران و پدر هادی غفاری و از مخالفان طرح انجمن‌های ایالتی و ولایتی بود و تا قیام ۱۵ خردادماه ۱۳۴۲خ، علیه حکومت پهلوی سخنرانی می‌کرد. در شب ۱۵ خردادماه، پس از سخنرانی، دستگیر و در زندان شهربانی مورد بازجویی قرار گرفت. پس از آزادی، همچنان به‌سخنرانی‌های خود ادامه داد و بار دیگر در تیرماه ۱۳۵۳خ در تهران دستگیر شد و در اتاق عمومی بهداری زندان قصر (که چندین زندانی دیگر هم بستری بودند) درگذشت.
– درگذشت جمشید پرتوی در سال ۱۳۷۷خ؛ متخصص قلب و پزشک احمد خمینی (دومین فرزند روح‌الله خمینی، بنیان‌گذار جمهوری‌اسلامی) بود که در تاریخ ۷ دی‌ماه ۱۳۷۷خ در منزل مسکونی‌اش به‌قتل رسید. برخی قتل وی را در ارتباط با پرونده قتل‌های زنجیره‌ای ایران و اطلاعاتی که در خصوص قتل احمد خمینی در اثر تزریق دارو داشت، می‌دانند.

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  بیست‌و‌یکم/21 ژانویه در تاریخ - درگذشت ولادیمیر ایلیچ اولیانوف و...

 

روزشمار قجرتایم

امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *