چهارم/۴ اسفندماه در تاریخ – زادروز صادق قطب‌زاده و…

چهارم/۴ اسفندماه در تاریخ را می‌خوانید. از ثبت جهانی نوروز در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال ۱۳۸۸خ، تا زادروز صادق قطب‌زاده؛ از مخالفان ضدحکومت پهلوی و وزیر امور خارجه و مدیرعامل سازمان رادیو تلویزیون ملی ایران که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
چهارم/۴ اسفندماه در تاریخ

چهارم/۴ اسفندماه در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

 

 


 

  • وقایع

– دستگیری عبدالمالک ریگی در سال ۱۳۸۸خ
– ثبت جهانی نوروز در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال ۱۳۸۸خ

 


 

  • زادروزها

– زادروز ابوالحسن خانعلی در سال ۱۳۱۱خ؛ دارای دکترا در رشتۀ معقول و منقول (فلسفه) از دانشگاه تهران و معلم ۲۹ سالۀ دروس فلسفه و زبان عربی بود که در روز ۱۲ اردیبهشت سال ۱۳۴۰خ در تجمع صنفیِ اعتراض‌آمیز معلمان در میدان بهارستان با گلولۀ اسلحۀ رئیس کلانتریِ بهارستان (سرگرد ناصر شهرستانی) کشته‌شد.
– زادروز صادق قطب‌زاده در سال ۱۳۱۴خ؛ مبارز انقلاب و مرید آیت الله روح الله خمینی، از مخالفان ضدحکومت پهلوی و سیاست‌مداری که پس از پیروزی انقلاب ۱۳۵۷خ دارندۀ مناصب وزیر امور خارجه و مدیرعامل سازمان رادیو تلویزیون ملی ایران و عضو شورای انقلاب بود. قطب‌زاده به‌اتهام توطئه علیه حکومت جمهوری‌اسلامی و توطئه برای ترور امام‌خمینی اعدام شد.
– زادروز سهراب اَعرابی در سال ۱۳۶۸خ؛ جوان ۱۹ ساله‌ای که در جریان اعتراضات به‌نتایج انتخابات ۱۳۸۸خ در تاریخ نامعلومی کشته‌شد. احتمال می‌رود که سهراب اعرابی در تظاهرات روز ۲۵ خرداد در تیراندازی نیروهای بسیجی از بالای پایگاه بسیج مقداد کشته شده‌باشد.

 


 

  • درگذشت

 

روزشمار قجرتایم

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  بیست‌و‌سوم/23 بهمن‌ماه در تاریخ - عملیات عراق برای نابودی نیروگاه بوشهر و...
امتیاز دهید!
Share on telegram
Share on email
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on google

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.