بیستم/۲۰ آذرماه در تاریخ – زادروز علی‌اکبر سعیدی سیرجانی و…

بیستم/۲۰ آذرماه در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز علی‌اکبر سعیدی سیرجانی؛ نویسنده و فعال سیاسی و از منتقدان جمهوری‌اسلامی پس از انقلاب، تا درگذشت سیدعبدالحسین دست‌غیب شیرازی؛ مجتهد شیعه و سومین شهید محراب و رئیس حوزه‌علمیۀ فارس که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
بیستم/۲۰ آذرماه در تاریخ

بیستم/۲۰ آذرماه در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

 


 

  • وقایع

– راهپیمایی عاشورای ۱۳۵۷خ

 


 

  • زادروزها

– زادروز (ترور به‌دستور رئیس ادارۀ تأمینات نظمیه (شهربانی)) سیدمحمدرضا کردستانی (میرزاده عشقی) در سال ۱۲۷۳خ؛ شاعر، روزنامه‌نگار، نویسنده و نمایشنامه‌نویس ایرانی دورۀ مشروطیت و مدیر نشریۀ قرن بیستم، از مهم‌ترین شاعران عصر مشروطه، با بهره‌گیری از عنصر هویت ملی در جهت ایجاد انگیزه و آگاهی در تودۀ مردم، خالق اولین اپرای ایرانی
– زادروز علی‌اکبر سعیدی سیرجانی در سال ۱۳۱۰خ؛ ادیب، پژوهش‌گر، نویسنده و فعال سیاسی و از منتقدان جمهوری‌اسلامی پس از انقلاب که در زندان و با شیاف ملین درگذشت.

 


 

  • درگذشت

– درگذشت ملا محمد کاظم خراسانی (آخوند خراسانی، صاحب کفایه) در سال ۱۲۹۰خ؛ فقیه، اصولی، سیاست‌مدار و مرجع‌تقلید شیعۀ امامیه در عصر خود که پس از درگذشت میرزای شیرازی، مرجعیت عامۀ شیعه را بر عهده داشت. وی در کنار شیخ عبدالله مازندرانی و میرزا حسین خلیلی تهرانی، ۳ مرجع‌تقلید حامی مشروطیت در ایران بودند که به «آیات ثلاث» معروف بودند.
– درگذشت سیدعبدالحسین دست‌غیب شیرازی (شهید دست‌غیب) در سال ۱۳۶۰خ؛ مجتهد شیعه و سومین شهید محراب و رئیس حوزه‌علمیۀ فارس که توسط یکی از اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران، درحال حرکت به‌سمت محل برگزاری نمازجمعه، با بمب‌گذاری انتحاری ترور شد.
– درگذشت حسین کریمان در سال ۱۳۷۲خ؛ نویسنده، ادیب، لغت‌شناس، مورخ و جغرافی‌دان
– درگذشت ابوالحسن صدیقی در سال ۱۳۷۴خ؛ نقاش و مجسمه‌ساز برجستۀ اهل ایران و از شاگردان کمال‌الملک که تندیس فردوسی در میدان فردوسی، تندیس یعقوب لیث صفاری در زابل، تندیس خیام در پارک لالۀ تهران، تندیس نادرشاه افشار در آرامگاه نادرشاه در مشهد و طرح چهرۀ ابوعلی سینا از کارهای برجستۀ وی هستند. در سال ۱۳۹۴خ فیلم مستند «سرآمد» به‌کارگردانی سیدهادی موسوی دربارۀ وی ساخته‌شد و در هشتمین جشنوارۀ بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر و در مراسم صدو‌بیستمین سالگرد تولد استاد صدیقی در سینما تک موزۀ هنرهای معاصر ایران به‌نمایش درآمد.
– درگذشت جلال پیشوائیان در سال ۱۴۰۰خ؛ هنرپیشۀ پیشکسوت سینمای ایران

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  نهم/9 ژوئن در تاریخ - درگذشت میگل آنخل آستوریاس و...

 

روزشمار قجرتایم

امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *