بیست‌و‌دوم/۲۲ شهریورماه در تاریخ – درگذشت علی جوان و…

بیست‌و‌دوم/۲۲ شهریورماه در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز احسان‌الله نراقی؛ مشاور فرح پهلوی، پژوهش‌گر ایرانی حوزۀ فلسفه و جامعه‌شناسی، تا درگذشت مهدی‌قلی هدایت؛ از رجال عصر قاجار و نخست‌وزیر ایران در دورۀ رضاشاه پهلوی که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
بیست‌و‌دوم/۲۲ شهریورماه در تاریخ

بیست‌و‌دوم/۲۲ شهریورماه در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

– روز برنامه‌نویس در ایران

 


 

  • وقایع

– نبرد ماراتن میان داریوش هخامنشی و یونانیان در سال ۴۹۰ق.م
– بزرگداشت میرزا عبدالله فراهانی؛ استاد برجستۀ موسیقی ایرانی و نوازندۀ سرشناس سه‌تار و تار

 


 

  • زادروزها

– زادروز احسان‌الله نراقی در سال ۱۳۰۵خ؛ مشاور فرح پهلوی، پژوهش‌گر ایرانی حوزۀ فلسفه و جامعه‌شناسی، تنها فرد ایرانی که معاونت یونسکو را عهده‌دار بوده‌است.
– زادروز علیرضا افکاری در سال ۱۳۵۶خ؛ آهنگ‌ساز و تنظیم‌کننده

 


 

  • درگذشت

– درگذشت محمد خیابانی (شیخ محمد خیابانی) در سال ۱۲۹۲خ؛ از فعالان سیاسی در دورۀ انقلاب مشروطۀ ایران که با ورود والی جدید مخبرالسلطنه در تبریز کشته‌شد.
– درگذشت مهدی‌قلی هدایت (مخبرالسلطنه) در سال ۱۳۳۴خ؛ از رجال عصر قاجار و پهلوی، در مقاطع مختلف متصدی مناصب مختلفی از جمله حکومت آذربایجان و فارس، نمایندگی مجلس در صدر مشروطه، وزارت علوم، وزارت فواید عامه، وزارت عدلیه، ریاست دیوان تمیز (دیوان عالی کشور) و بالاخره نخست‌وزیر ایران در دورۀ رضاشاه پهلوی بوده‌است.
– درگذشت رجبعلی نکوگویان (رجبعلی خیاط) در سال ۱۳۴۰خ؛ عارف معاصر ایران که او را از عارفان و اهل باطن دانسته‌اند و گفته شده که توانایی شناسایی باطن افراد (در اصطلاح شیعی: چشم برزخی) را داشته‌است.
– درگذشت رضا بیک ایمانوردی در سال ۱۳۸۲خ؛ هنرپیشۀ سینما و ورزشکار
– درگذشت بوذرجمهر مهر در سال ۱۳۹۳خ؛ آخرین نمایندۀ ایرانیان زرتشتی در مجلس شورای ملی که به‌مدت ۵۱ سال به‌عنوان استاد دانشگاه در دانشگاه‌های تهران، شهید بهشتی و آزاد اسلامی کرج تدریس کرد. او سال‌ها مسئول بخش داخلی بیمارستان نفت بود. از جمله ایده‌های او می‌توان به‌ایجاد انستیتو تغذیه، اضافه‌کردن ید به نمک و اضافه‌کردن عنصر آهن به‌آب اشاره کرد.
– درگذشت علی جوان در سال ۱۳۹۵خ؛ فیزیک‌دان و مخترع ایرانی که نخستین لیزر گازی هلیوم‌نئون جهان ساختۀ وی می‌باشد و استاد بازنشستۀ دانشکدۀ فیزیک دانشگاه ام‌آی‌تی
– درگذشت اسدالله عسگراولادی در سال ۱۳۹۸خ؛ از برجسته‌ترین بازرگانان ایرانی، معروف‌ترین صادرکنندۀ خشکبار ایران، عضو اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران در تمام دوران پس از انقلاب، رئیس اتاق بازرگانی و صنایع ایران و چین
– درگذشت نوید افکاری سنگری در سال ۱۳۹۹خ؛ کشتی‌گیر ایرانی و از معترضان اعتراضات مرداد ۱۳۹۷خ ایران که به‌ادعای نظام جمهوری‌اسلامی ایران، به‌دلیل شرکت در این اعتراضات در شیراز، دستگیر و به‌اتهام محاربه و همچنین قتل یک مأمور امنیتی در جریان این اعتراضات و فهرستی از اتهامات دیگر به ۲ بار اعدام، ۶ سال و ۶ ماه حبس و ۷۴ ضربۀ شلاق محکوم شد.

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  نهم/9 آبان‌ماه در تاریخ - زادروز رضا پهلوی و...

 

روزشمار قجرتایم

امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *