دهم/۱۰ جولای در تاریخ – درگذشت یوهان گوتفرید گاله و…

دهم/۱۰ جولای در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز ژان کالوَن؛ اصلاح‌طلب مذهبی و متکلم بنیادگرای فرانسوی و بنیان‌گذار فرقۀ کالونیسم، تا درگذشت ویلِم یکم اورانژ؛ رهبر مقتدر شورشیان هلندی در جنگ ۸۰ ساله علیه سلطۀ اسپانیا که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
دهم/۱۰ جولای در تاریخ

دهم/۱۰ جولای در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

 

 


 

  • وقایع

– در سال ۹۸۸م؛ شهر دوبلین، پایتخت کنونی ایرلند پایه‌گذاری شد.
– در سال ۱۷۷۸م؛ در جریان جنگ استقلال ایالات متحده که به‌استقلال این کشور منجر شد، لویی شانزدهم، پادشاه فرانسه، در حمایت از ایالات متحده به‌بریتانیای کبیر اعلان جنگ داد.
– در سال ۱۸۲۱م؛ ایالات متحده رسماً کنترل ایالت فلوریدا را که بر طبق قراردادی در سال ۱۸۱۹م به‌ارزش ۵ میلیون‌دلار از اسپانیا خریداری شده‌بود، به‌دست گرفت.
– در سال ۱۹۴۰م؛ در جریان جنگ دوم جهانی، پس از اشغال فرانسه توسط نیروهای آلمانی، دولت ویشی با همکاری فاتحان به‌رهبری مارشال فیلیپ پتن در جنوب فرانسه تأسیس شد.
– در سال ۱۹۴۲م؛ دولت در تبعید هلند با اتحاد جماهیر شوروی برای اولین‌بار روابط دیپلماتیک برقرار کرد.
– در سال ۱۹۴۶م؛ با شکستن رکورد تورم در مجارستان، ابر تورم این کشور به ۳۴۸/۴۶ درصد در روز رسید؛ یعنی قیمت‌ها هر ۱۱ ساعت ۲ برابر می‌شد.
– در سال ۱۹۷۳م؛ مجلس ملی پاکستان با تصویب قانونی رسماً کشور مستقل بنگلادش را به‌رسمیت شناخت.
– در سال ۱۹۹۱م؛ بوریس یلتسین، در مراسمی ۱۰ دقیقه‌ای، با حضور مقامات اتحاد جماهیر شوروی، از جمله میخائیل گورباچف، به‌عنوان اولین رئیس‌جمهور منتخب مردمی روسیه سوگند یاد کرد و به‌قدرت رسید.

 


 

  • زادروزها

– زادروز ژان کالوَن در سال ۱۵۰۹م؛ اصلاح‌طلب مذهبی و متکلم بنیادگرای فرانسوی و از رهبران سرشناس فرقۀ پروتستان و بنیان‌گذار فرقۀ کالونیسم
– زادروز هابلوت نایت براون در سال ۱۸۱۵م؛ هنرمند و تصویرگر انگلیسی که با نام مستعار «فیز» شناخته می‌شود و کتاب‌هایی از چارلز دیکنز، چارلز لور و هریسون اینسورث را مصور کرد.
– زادروز کامی پیسارو در سال ۱۸۳۰م؛ نقاش دریافت‌گر (امپرسیونیست) دانمارکی‌فرانسوی و بنیان‌گذار دریافت‌گری
– زادروز هنریک ویِنیاوسکی در سال ۱۸۳۵م؛ آهنگ‌ساز دورۀ رمانتیک، نوازندۀ ویولن و آموزگار موسیقی اهل لهستان
– زادروز نیکولا تسلا در سال ۱۸۵۶م؛ مخترع، مهندس برق، مهندس مکانیک، فیزیک‌دان و آینده‌پژوه صرب‌تبار آمریکایی
– زادروز مارسل پروست در سال ۱۸۷۱م؛ نویسنده و مقاله‌نویس فرانسوی که به‌دلیل نگارش اثر عظیمش با عنوان در جستجوی زمان ازدست‌رفته، یکی از بزرگ‌ترین نویسندگان تاریخ ادبیات جهان قلمداد می‌شود.
– زادروز کارل ارف در سال ۱۸۹۵م؛ آهنگ‌ساز مشهور آلمانی
– زادروز آلیس مونرو در سال ۱۹۳۱م؛ نویسندۀ کانادایی معاصر و برندۀ جایزۀ نوبل ادبیات در سال ۲۰۱۳م که آکادمی سوئد او را استاد داستان کوتاه معاصر توصیف کرده‌است.

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  دهم/10 تیرماه در تاریخ - درگذشت سهراب شهیدثالث و...

 


 

  • درگذشت

– درگذشت ویلِم یکم اورانژ (ویلِم خاموش) در سال ۱۵۸۴م؛ رهبر مقتدر شورشیان هلندی در جنگ ۸۰ ساله علیه سلطۀ اسپانیا و نخستین فرمانروای هلند
– درگذشت لویی ژاک مانده داگِر در سال ۱۸۵۱م؛ هنرمند و فیزیک‌دان فرانسوی که برای اختراع فرایند داگرئوتایپ (نخستین روش موفق در ثبت عکس‌های دائمی و استفادۀ تجاری از عکاسی) در عکاسی شناخته شده‌است.
– درگذشت یوهان گوتفرید گاله در سال ۱۹۱۰م؛ ستاره‌شناس مشهور آلمانی که در ۲۳ سپتامبر سال ۱۸۴۶م توانست به‌عنوان اولین فرد، سیارۀ نپتون را رصد کند.

 

روزشمار قجرتایم

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *