سیزدهم/۱۳ بهمن‌ماه در تاریخ – زادروز سیدمجتبی آقابزرگ علوی و…

سیزدهم/۱۳ بهمن‌ماه در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز مرتضی مطهری فریمانی؛ روحانی شیعه، عضو هیئت مؤتلفۀ اسلامی و از نظریه‌پردازان نظام جمهوری‌اسلامی ایران، تا درگذشت رضا سیروس صبری؛ معمار، استاد دانشگاه و پژوهش‌گر معماری که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
سیزدهم/۱۳ بهمن‌ماه در تاریخ

سیزدهم/۱۳ بهمن‌ماه در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

 


 

  • وقایع

– اعتراف رسمی دولت عراق به‌حملات هوایی و موشکی شهرهای دزفول، اندیمشک، اهواز، باختران، ایلام، آبادان، شوش، رامهرمز، مسجدسلیمان، بندر امام‌خمینی و بهبهان در سال ۱۳۶۲خ

 


 

  • زادروزها

– زادروز سیدمجتبی آقابزرگ علوی (آقابزرگ علوی، بزرگ علوی) در سال ۱۲۸۳خ؛ نویسندۀ واقع‌گرا، سیاست‌مدار چپ‌گرا، روزنامه‌نگار نوگرا و استاد زبان فارسی که بیش از ۴ دهه از نیمۀ دوم سدۀ بیستم را در آلمان زیست و به‌ترجمه، نقد و فرهنگ‌نامه‌نویسی نیز پرداخت. او را همراه با صادق هدایت و صادق چوبک، پدران داستان‌نویسی نوین ایرانی می‌دانند.
– زادروز مرتضی مطهری فریمانی (معلم شهید) در سال ۱۲۹۸خ؛ روحانی شیعه، استاد فلسفۀ اسلامی و کلام اسلامی و تفسیر قرآن، عضو هیئت مؤتلفۀ اسلامی و از نظریه‌پردازان نظام جمهوری‌اسلامی ایران که پیش از انقلاب سال ۱۳۵۷خ استاد دانشکدۀ الهیات دانشگاه تهران بود و پس از انقلاب به‌ریاست شورای انقلاب منصوب شد و هدف گلولۀ یکی از افراد گروه فرقان قرار گرفت و پس از انتقال به‌‌بیمارستان طرفه درگذشت.
– زادروز کامبیز آتابای در سال ۱۳۱۸خ؛ وی دهمین رئیس فدراسیون فوتبال ایران و ششمین رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا بود. او که پسر ابوالفتح آتابای است، پیش از انقلاب «مدیر کل فنی و خدمات عمومی» در دربار پهلوی بود و پس از انقلاب نیز رئیس دفتر فرح پهلوی در نیویورک شد.
– زادروز همایون اردلان در سال ۱۳۲۸خ؛ نماینده و مسئول حزب دموکرات کردستان ایران در آلمان و عضو کمیتۀ مرکزی این حزب که به‌همراه صادق شرفکندی، فتاح عبدلی و نوری دهکردی طی واقعۀ ترور در میکونوس در برلین کشته‌شدند.

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  نهم/9 جولای در تاریخ - درگذشت ژرژ باتای و...

 


 

  • درگذشت

– درگذشت پرویز صدیقی پارسی (پرویز یاحقی) در سال ۱۳۸۵خ؛ موسیقی‌دان، آهنگ‌ساز و نوازندۀ ویولن
– درگذشت رضا سیروس صبری در سال ۱۳۹۲خ؛ معمار، استاد دانشگاه و پژوهش‌گر معمار

 

روزشمار قجرتایم

امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *