سیزدهم/۱۳ بهمن‌ماه در تاریخ – زادروز سیدمجتبی آقابزرگ علوی و…

سیزدهم/۱۳ بهمن‌ماه در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز مرتضی مطهری فریمانی؛ روحانی شیعه، عضو هیئت مؤتلفۀ اسلامی و از نظریه‌پردازان نظام جمهوری‌اسلامی ایران، تا درگذشت رضا سیروس صبری؛ معمار، استاد دانشگاه و پژوهش‌گر معماری که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
سیزدهم/۱۳ بهمن‌ماه در تاریخ

سیزدهم/۱۳ بهمن‌ماه در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

 

 


 

  • وقایع

– اعتراف رسمی دولت عراق به‌حملات هوایی و موشکی شهرهای دزفول، اندیمشک، اهواز، باختران، ایلام، آبادان، شوش، رامهرمز، مسجدسلیمان، بندر امام‌خمینی و بهبهان در سال ۱۳۶۲خ

 


 

  • زادروزها

– زادروز سیدمجتبی آقابزرگ علوی (آقابزرگ علوی، بزرگ علوی) در سال ۱۲۸۳خ؛ نویسندۀ واقع‌گرا، سیاست‌مدار چپ‌گرا، روزنامه‌نگار نوگرا و استاد زبان فارسی که بیش از ۴ دهه از نیمۀ دوم سدۀ بیستم را در آلمان زیست و به‌ترجمه، نقد و فرهنگ‌نامه‌نویسی نیز پرداخت. او را همراه با صادق هدایت و صادق چوبک، پدران داستان‌نویسی نوین ایرانی می‌دانند.
– زادروز مرتضی مطهری فریمانی (معلم شهید) در سال ۱۲۹۸خ؛ روحانی شیعه، استاد فلسفۀ اسلامی و کلام اسلامی و تفسیر قرآن، عضو هیئت مؤتلفۀ اسلامی و از نظریه‌پردازان نظام جمهوری‌اسلامی ایران که پیش از انقلاب سال ۱۳۵۷خ استاد دانشکدۀ الهیات دانشگاه تهران بود و پس از انقلاب به‌ریاست شورای انقلاب منصوب شد و هدف گلولۀ یکی از افراد گروه فرقان قرار گرفت و پس از انتقال به‌‌بیمارستان طرفه درگذشت.

 


 

  • درگذشت

– درگذشت پرویز صدیقی پارسی (پرویز یاحقی) در سال ۱۳۸۵خ؛ موسیقی‌دان، آهنگ‌ساز و نوازندۀ ویولن
– درگذشت رضا سیروس صبری در سال ۱۳۹۲خ؛ معمار، استاد دانشگاه و پژوهش‌گر معمار

 

روزشمار قجرتایم

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  بیست‌و‌یکم/21 نوامبر در تاریخ - درگذشت چاندراشکر ونکتا رامان و...
امتیاز دهید!
Share on telegram
Share on email
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on google

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.