هشتم/۸ آبان‌ماه در تاریخ – درگذشت قیصر امین‌پور و…

هشتم/۸ آبان‌ماه در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز مهدی عمیدی آهنگ در سال ۱۳۵۸خ؛ هیمالیانورد مستقل و نخستین ایرانی که توانسته قلۀ اورست را فتح نماید، تا درگذشت قیصر امین‌پور؛ نویسنده و مدرس دانشگاه و شاعر معاصر که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
هشتم/۸ آبان‌ماه در تاریخ

هشتم/۸ آبان‌ماه در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

– روز نوجوان در ایران
– روز بسیج دانش‌آموزی در ایران

 


 

  • وقایع

– اعطای امتیاز کشتیرانی در کارون توسط قاجار به‌روس در سال ۱۲۶۸خ
– ادغام دانشگاه علوم‌پزشکی ایران در دانشگاه علوم‌پزشکی تهران در سال ۱۳۸۹خ

 


 

  • زادروزها

– زادروز مهدی عمیدی آهنگ در سال ۱۳۵۸خ؛ کوهنورد، هیمالیانورد مستقل و نخستین ایرانی که توانسته قلۀ اورست را بدون استفاده از کپسول اکسیژن صعود نماید. همچنین بلافاصله پس از اورست، قلۀ لهوتسه را نیز فتح کرد.

 


 

  • درگذشت

– درگذشت رسول پرویزی در سال ۱۳۵۶خ؛ داستان‌نویس دهه‌های ۱۳۲۰ و ۱۳۳۰خ و سیاست‌مداری که نمایندگی حوزۀ انتخابیۀ دشتستان در مجلس شورای ملی در دوره‌های بیست‌و‌یکم، بیست‌و‌دوم و بیست‌و‌سوم و نمایندگی دورۀ هفتم مجلس سنای ایران و معاونت نخست‌وزیر (اسدالله علم) را در کارنامۀ خود داشت.
– درگذشت محمدحسین فهمیده در سال ۱۳۵۹خ؛ رزمندۀ ایرانی در جنگ ایران و عراق که در ۱۳ سالگی در حین عملیات انتحاری علیه تانک‌های عراقی کشته ‌شد.
– درگذشت قیصر امین‌پور در سال ۱۳۸۶خ؛ نویسنده، مدرس دانشگاه و شاعر معاصر
– درگذشت اعظم طالقانی در سال ۱۳۹۸خ؛ روزنامه‌نگار، سیاست‌مدار و کنش‌گر حقوق زنان ایرانی که در دورۀ نخست مجلس شورای اسلامی، به‌عنوان نمایندۀ تهران در مجلس حضور داشت. او فمینیست اسلامی و از کنش‌گران ملی‌مذهبی و فرزند سیدمحمود طالقانی بود.

 

روزشمار قجرتایم

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  پنجم/5 فروردین‌ماه در تاریخ - درگذشت محمدابراهیم باستانی پاریزی و...
امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *