هفتم/۷ خردادماه در تاریخ – زادروز کیخسرو پورناظری و…

هفتم/۷ خردادماه در تاریخ را می‌خوانید. از وقوع جنگ بادغیس میان شیبک خان ازبک و پسران سلطان حسین میرزا تیموری در سال ۸۸۶خ، تا زادروز مهدیه الهی قمشه‌ای؛ شاعر و مولوی‌شناس و پژوهش‌گر ادبیات عرفانی اهل ایران که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
هفتم/۷ خردادماه در تاریخ

هفتم/۷ خردادماه در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • وقایع

– وقوع جنگ بادغیس میان شیبک خان ازبک و پسران سلطان حسین میرزا تیموری در سال ۸۸۶خ. در این جنگ ازبکان بر تیموریان پیروز شدند و بر فرارود و مرکز آن (سمرقند) چیره شدند. ازبکان پس از نابودکردن تیموریان، به‌جای آن‌ها نشستند و خراسان را نیز با کشتار و غارت تصرف کردند.
– افتتاح اولین دورۀ مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۵۹خ

 


 

  • زادروزها

– زادروز مهدیه الهی قمشه‌ای در سال ۱۳۱۶خ؛ شاعر، مولوی‌شناس و پژوهش‌گر ادبیات عرفانی
– زادروز کیوس گوران اوریمی (میرزعمو یا کیوس) در سال ۱۳۱۷خ؛ شاعر و روزنامه‌نگار و پایه‌گذار شعرهای انتقادی و اجتماعی زبان مازندرانی در عصر معاصر
– زادروز کیخسرو پورناظری در سال ۱۳۲۳خ؛ موسیقی‌دان نوازنده و آهنگ‌ساز

 


 

  • درگذشت

– درگذشت حاتم‌بیگ اردوبادی در سال ۹۸۹خ؛ وزیر اعظم شاه‌عباس اول که پدرش کلانتر اردوباد بود و او نیز شغل پدر را ادامه داد.
– درگذشت رضا مظلومان (کوروش آریامنش) در سال ۱۳۷۵خ؛ یکی از اعضای سازمان درفش کاویانی که گفته‌می‌شود در تاریخ ۷ خردادماه ۱۳۷۵خ به‌دست برخی از عوامل امنیتی جمهوری‌اسلامی ایران در اطراف پاریس کشته‌شد.
– درگذشت احمد خیامی در سال ۱۳۷۹خ؛ کارآفرین، صنعت‌گر، نخبۀ اقتصادی و پدر صنعت خودروی ایران و مؤسس شرکت ایران‌ناسیونال و بانک صنعت و معدن و فروشگاه‌های کوروش که با برادر کوچک‌ترش محمود خیامی برای اولین‌بار در ایران دست به تولید انبوه خودروی اتوبوس، مینی‌بوس و سواری زدند و موفقیت‌های بسیاری نیز به‌دست آوردند. فعالیت‌های عظیم اقتصادیِ احمد و محمود خیامی تا سال ۱۳۵۷خ در ایران ادامه یافت، تا اینکه در جریان مصادره‌های ابتدای انقلاب، تمامیِ اموال برادران خیامی مصادره شد و آن‌ها ایران را تَرک کردند.

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  بیست‌و‌نهم/29 آبان‌ماه در تاریخ - درگذشت فضل‌الله رضا و...

 

روزشمار قجرتایم

امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *