چهاردهم/۱۴ اسفندماه در تاریخ – زادروز محسن نامجو و…

چهاردهم/۱۴ اسفندماه در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز محسن نامجو؛ آهنگ‌ساز، خواننده، نوازندۀ سه‌تار و ترانه‌سرا، تا درگذشت محمد خوانساری؛ استاد برجستۀ فلسفه و منطق در دانشگاه تهران، عضو پیوستۀ فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
چهاردهم/۱۴ اسفندماه در تاریخ

چهاردهم/۱۴ اسفندماه در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

– روز احسان و نیکوکاری در ایران

 


 

  • وقایع

– تأسیس کمیتۀ امداد امام‌خمینی به‌دستور سیدروح‌الله خمینی در سال ۱۳۵۷خ
– رویدادهای پس از سخنرانی بنی‌صدر در سال ۱۳۵۹خ

 


 

  • زادروزها

– زادروز پرویز شهدی در سال ۱۳۱۵خ؛ مترجم
– زادروز کامران طباطبایی دیبا در سال ۱۳۱۵خ؛ نقاش، شهرساز و معمار مدرنیست ایرانی که از آثار او می‌توان به‌موزۀ هنرهای معاصر تهران، فرهنگ‌سرای نیاوران و فرهنگ‌سرای دانشجو، پارک شفق، دفتر مخصوص شهبانو فرح پهلوی و منزل مسکونیِ پرویز تناولی در تهران اشاره کرد.
– زادروز محسن نامجو در سال ۱۳۵۴خ؛ آهنگ‌ساز، خواننده، نوازندۀ سه‌تار، گیتار، و ترانه‌سرا

 


 

  • درگذشت

– درگذشت عباسعلی شهریاری‌نژاد (معروف به‌عباس شهریاری) در سال ۱۳۵۳خ؛ او تا قبل از کودتای ۲۸ مردادماه ۱۳۳۲خ، از کارگران شرکت نفت ایران و انگلیس و از فعالان امور سندیکایی در خوزستان و مسئولان کارگری در امور سندیکایی بود و در سال ۱۳۳۰خ نیز نمایندگی کارگران نفت جنوب در امور سندیکایی را به‌عهده داشت. بعد از کودتا و سقوط دکتر مصدق، پس از یک اعتصاب بزرگ و سرتاسری در این شرکت، اخراج شد و بعدها در خیابان پرچم به‌کام مرگ افتاد.
– درگذشت محمد مصدق (دکتر مصدق، مصدق‌السلطنه) در سال ۱۳۴۵خ؛ سیاست‌مدار، حقوق‌دان، نمایندۀ ۸ دورۀ مجلس شورای ملی، استاندار، وزیر و ۲ دوره نخست‌وزیر ایران و نخستین ایرانی دارندۀ مدرک دکترای رشتۀ حقوق
– درگذشت عبدالمالک ملازاده (یا مولوی عبدالملک ملازاده) در سال ۱۳۷۴خ؛ روحانی و فعال سیاسی سنی‌مذهب اهل ایران که رئیس «سازمان اسلامی محمدی» اهل سنت و رئیس مجلس اعلی اهل سنت ایران بود. او در سال ۱۳۷۴خ در کراچی پاکستان به‌طرز مشکوکی ترور شد. ترور او را با قتل‌های زنجیره‌ای ایران مرتبط می‌دانند.
– درگذشت محمد خوانساری در سال ۱۳۸۸خ؛ استاد برجستۀ فلسفه و منطق در دانشگاه تهران، عضو پیوستۀ فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی و یکی از بزرگ‌ترین منطق‌دانان دوران معاصر

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  پنجم/5 فروردین‌ماه در تاریخ - درگذشت محمدابراهیم باستانی پاریزی و...

 

روزشمار قجرتایم

امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *