کشتی تایتانیک در اولین سفر به قعر اقیانوس رفت! + تصاویر رنگی و فیلم

چه‌کسی فکرش می‌کرد، بزرگترین سازه‌ی دریایی به‌دست بشر در آن روزگار، کشتی اقیانوس‌پیمای تایتانیک در اولین سفر خود پس از برخورد با کوه یخ همراه با بیش از ۱۵۰۰ تن از مسافران خود در عمق ۳۸۰۰ متری اقیانوس اطلس به‌خواب ابدی برود! ادامه‌ی مطلب را از دست ندید...
کشتی تایتانیک

آرام‌اس تایتانیک/RMS Titanic؛ نام کشتی بخار بزرگی بود که در روزی چون امروز یکی از بزرگترین تراژدی‌های قرن بیستم را رقم زد. چه‌کسی فکرش می‌کرد، بزرگترین سازه‌ی دریایی بشر در آن روزگار، در اولین سفر خود پس از برخورد با کوه یخ همراه با بیش از ۱۵۰۰ تن از مسافران خود در عمق ۳۸۰۰ متری اقیانوس اطلس به‌خواب ابدی برود! ساخت کشتی اقیانوس‌پیمای تایتانیک با طرح مهندس نامدار ایرلندی توماس اندروز، در سال ۱۹۰۸ آغاز شد. ساخت کشتی ۲۶ ماه طول کشید و پانزده هزارنفر با هزینه‌ی ۷.۵ میلیون دلار روی آن کار کردند! در آن زمان این کشتی علاوه بر داشتن سه دودکش مرسوم، صاحب یک دودکش غیر واقعی نیز شد، زیرا به باور مدیر شرکت کشتی‌سازی وجود چهار دودکش عظمت و قدرت این کشتی را دو چندان می‌کرد. سفر دریایی تایتانیک در ساوت‌همپتون به تاریخ دهم آوریل ۱۹۱۲ آغاز شد. هنگام غروب کشتی در چربورگ فرانسه توقف کرد تا مسافرین بیشتری سوار کند. همان روز عصر به سوی کوئینز تاون ایرلند حرکت نموده و ساعت ۱:۳۰ دقیقه بامداد روز یازدهم آوریل به داخل پهنه اقیانوس اطلس روانه شد.

کشتی تایتانیک در دست ساخت
کشتی تایتانیک در دست ساخت – این کشتی توسط کارخانه‌ کشتی‌سازی‌ «هارلند و وولف» در بلفاست ایرلند ساخته شد.

تایتانیک آنقدر بزرگ بود که حرکت آن بر روی دریا احساس نمی‌شد. موتورهای بزرگ و پرقدرت آن هیچکدام از ارتعاش های آزارنده متداول در اقیانوس پیماهای دیگر را ایجاد نمی‌کردند. حتی زمانی که با حداکثر سرعت ۲۲ گره‌دریایی (۴۱ کیلومتر در ساعت، که در زمره سریعترین کشتی‌های آن زمان بود) حرکت می‌کرد، مسافرین داخل آن می‌توانستند از حداکثر آسایش برخوردار شوند. کشتی‌های آن زمان مجهز به رادار نبودند ولی تایتانیک به سیستم تلگراف بی‌سیم مارکونی مجهز شده و دو اپراتور سیستم به‌طور شبانه‌روزی در اتاق مخابرات آن کار می‌کردند. در روز یکشنبه ۱۴ آوریل، پنجمین روز مسافرت، تایتانیک پنج اخطار مختلف درباره مشاهده کوه‌های یخ دریافت کرد، اما کاپیتان کشتی چندان توجهی به این اخطارها ننمود. اپراتور در شب ۱۴ آوریل ششمین اخطار دیده شدن کوه یخ را نیز دریافت کرد، اما هیچ توجهی به اینکه تایتانیک چقدر نزدیک مکان ارسال اخطارهاست نکرد و پیام را به‌کناری انداخت.

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  دستگیری صدام حسین توسط مقامات نظامی آمریکایی!
کشتی تایتانیک
این عکس در ۱۰ آوریل ۱۹۱۲ میلادی گرفته شده است. کشتی تایتانیک در حال ترک بندر ساوت‌همپتون (Southampton) بریتانیا است.

سرانجام در ساعت ۱۱:۴۰، یکی از دیده‌بانان کشتی که در آشیانه خدمه حاضر بود، کوه یخ عظیمی را که به‌ شکل خطرناکی در جلو و نزدیک کشتی بود مشاهده کرد. او به‌ناخدا یکم اعلام خطر کرد و ناخدا سراسیمه دستور داد که کشتی تماما به‌سمت چپ بگردد. او به موتورخانه دستور داد که گردش پروانه‌ها را معکوس کنند. کشتی به آرامی به چپ گردید، اما خیلی دیر شده بود! ۳۷ ثانیه بعد پهلوی سمت چپ کشتی به‌قسمت زیر آب کوه یخ کشیده شده و شکافی در بدنه کشتی ایجاد شد. آب به سرعت وارد قسمت‌های کشتی شد و از آنجایی که شکاف بسیار طویل بود، بیشتر قسمت‌های کشتی به سرعت پر از آب شدند و بدین ترتیب تایتانیک در حالی که در حین فرو رفتن در آب دو تکه شد، به قعر اقیانوس فرو رفت!

کشتی تایتانیک در قعر اقیانوس اطلس
تصویر کشتی تایتانیک در قعر اقیانوس اطلس

غرق شدن تایتانیک با شروع یک دوره تاریخی ناآرام همراه است. کشتاری که از سال ۱۹۱۴ یعنی تنها دو سال بعد از این حادثه در جنگ‌جهانی‌اول رخ داد، فاجعه تایتانیک را در خاطره‌ها کمرنگ کرد. پایان این جنگ، دنیا را با رکود بزرگ در دهه ۱۹۳۰ رو‌به‌رو کرد و یک دهه بعد از آن، جرقه جنگ‌ جهانی‌ دوم زده شد. همه این حوادث تنها در طی یک قرن رخ داد اما هیچ کدام از این وقایع باعث نشد که ماجرای تایتانیک به‌طور کامل فراموش شود. در ادامه تصاویر جالب رنگی شده از این کشتی‌ زیبا را می‌بینید.

عکس کشتی تایتانیک
تصویری زیبا از کشتی تایتانیک آوریل ۱۹۱۲ میلادی
تایتانیک در کنار کشتیِ خواهرش «المپیک» ساخته شد.
تایتانیک در کنار کشتیِ خواهرش «المپیک» ساخته شد.
مراحل ساخت سینه کشتی تایتانیک
مراحل ساخت سینه کشتی تایتانیک
کشتی تایتانیک در حالی که با دو کشتىِ یدک‌کش‌ راهنمایی می‌شود، بلفاست را ترک می‌کند.
کشتی تایتانیک در حالی که با دو کشتىِ یدک‌کش‌ راهنمایی می‌شود، بلفاست را ترک می‌کند.
عکسی از باشگاه ژیمناستیک کشتی تایتانیک
عکسی از باشگاه ژیمناستیک کشتی تایتانیک – در باشگاه یک کیسه مشت‌زنی، یک ماشین پاروزنی و همچنین یک دوچرخه قابل مشاهده است
 راه‌پله‌های تایتانیک
سرسرای ورودی درجه اول، در بالای راه‌پله‌های بزرگ
کافه پاریسی؛ یک کافه لوکس و درجه یک در کشتی تایتانیک
کافه پاریسی؛ یک کافه لوکس و درجه یک در کشتی تایتانیک
اتاق فرست کلاس B-59 که به سبک مدرن هلندی تزئین شده است
اتاق فرست‌کلاس B-59 که به سبک مدرن هلندی تزئین شده است.
اتاق فرست‌کلاس B-38 در کشتی تایتانیک
اتاق فرست‌کلاس B-38 در کشتی تایتانیک
اتاق فرست کلاس B-64 که به سبک امپراتوری تزیین شده است
اتاق فرست کلاس B-64 که به‌سبک امپراتوری تزیین شده است.
سالن غذاخوری فرست‌کلاس کشتی تایتانیک
سالن غذاخوری فرست‌کلاس کشتی تایتانیک را می‌بینید. این سالن بزرگترین اتاق کشتی بود و ظرفیت ۵۵۴ مسافر را دارا بود.
اتاق ویژه استعمال دخانیات که فقط مردان حق استفاده از آن را داشتند؛ سبک طراحی اتاق گرجستانی بود
اتاق ویژه استعمال دخانیات که فقط مردان حق استفاده از آن را داشتند؛ سبک طراحی اتاق گرجستانی بود.

فیلمی کمتر دیده شده از کشتی تایتانیک و ناخدای اول آن کاپیتان ادوارد جان اسمیت.

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  فرهنگ روسیه؛ دلیل دیکتاتوردوستیِ مردم روسیه چیست؟

نگارش و گردآوری: قجرتایم
تصاویر برگرفته از مجله تاریخ فرادید

اگر به «تاریخ» علاقه‌مند هستید؛ پیشنهاد می‌کنیم حتما در اینستاگرام خود به خانواده‌ی بزرگ ۳۴۰,۰۰۰ نفری «قجرتایم» بپیوندید! صفحه‌ی اینستاگرام ما به صورت «روزمره»، بروزرسانی می‌شود؛ پس همین حالا افتخار بدهید و در اینستاگرام خود شناسه‌ی «QajarTime» را جستجو و فالو کنید.

3.6/5 - (7 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *