بیست‌و‌هفتم/۲۷ تیرماه در تاریخ – درگذشت میرزا آقاخان کرمانی و…

بیست‌و‌هفتم/۲۷ تیرماه در تاریخ را می‌خوانید. از پذیرش قطعنامۀ ۵۹۸ (قطعنامه‌ای برای برای پایان‌دادن به‌جنگ ایران و عراق) شورای امنیت از سوی ایران در سال ۱۳۶۷خ، تا درگذشت محمدرضا سقایی؛ خوانندۀ مشهور و پُرآوازه موسیقی لری که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
بیست‌و‌هفتم/۲۷ تیرماه در تاریخ

بیست‌و‌هفتم/۲۷ تیرماه در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

 


 

  • وقایع

– در سال ۱۳۲۱خ؛ مجید آهی وزیر دادگستری از سِمَت خود کناره‌گیری کرد.
– در سال ۱۳۳۰خ؛ به‌دستور دکتر مصدق (نخست‌وزیر)، بقایی (رئیس شهربانی) که به‌روی مردم آتش گشوده‌بود، از کار برکنار و تحت تعقیب قرار گرفت.
– استعفای دکتر علی امینی از نخست‌وزیری حکومت پهلوی در سال ۱۳۴۱خ
– در سال ۱۳۴۹خ؛ وزیر دادگستری، انتخابات هیئت‌رئیسۀ کانون وکلای دادگستری را غیرقانونی اعلام کرد.
– در سال ۱۳۵۰خ؛ ۲ قاچاقچی مواد مخدر در تهران اعدام شدند.
– پذیرش قطعنامۀ ۵۹۸ (قطعنامه‌ای برای برای پایان‌دادن به‌جنگ ایران و عراق) شورای امنیت از سوی ایران در سال ۱۳۶۷خ
– تأسیس نیروی انتظامی جمهوری‌اسلامی ایران در سال ۱۳۶۹خ

 


 

  • زادروزها

– زادروز صفدر تقی‌زاده در سال ۱۳۱۱خ؛ نویسنده، مترجم و منتقد شناخته‌شدۀ ایرانی
– زادروز محمدحسن میرزا دوم در سال ۱۳۲۷خ؛ پسر حمید میرزا و نوۀ محمدحسن میرزا، آخرین ولیعهد قاجار و همچنین رئیس ایل قاجار که از سال ۱۹۸۸م خود را وارث سلسلۀ قاجار معرفی کرده‌است.

 


 

  • درگذشت

– درگذشت سیدعلی‌محمد شیرازی (باب) در سال ۱۲۲۹خ؛ پیامبر جدید و بنیان‌گذار دین بیان (به‌اعتقاد بهائیان قائم اسلام) که به‌پیشنهاد میرزا تقی‌خان امیرکبیر به‌ناصرالدین‌شاه قاجار و به‌دستور ناصرالدین‌شاه قاجار، به‌همراه محمدعلی زنوزی (یکی از مریدانش) تیرباران شد.
– درگذشت میرزا عبدالحسین کرمانی (میرزا آقاخان کرمانی) در سال ۱۲۷۵خ؛ از شخصیت‌های سیاسی جنبش مشروطۀ ایران، از بنیان‌گذاران ناسیونالیسم نوین ایرانی در کنار میرزا فتحعلی آخوندزاده که به‌همراه ۲ هم‌فکر خود (شیخ‌احمد روحی و میرزا حسن‌خان خبیرالملک) در تبریز به‌طرز فجیعی سر بریده شدند. سپس پوست سر آن‌ها را کَندند و در سر آن‌ها کاه کردند و به‌تهران ارسال نمودند.
– درگذشت شیخ احمد روحی در سال ۱۲۷۵خ؛ متفکر سیاسی، مبارز جنبش مشروطه که به‌همراه ۲ هم‌فکر خود (میرزا آقاخان کرمانی و میرزا حسن‌خان خبیرالملک) در تبریز به‌طرز فجیعی سر بریده شدند. سپس پوست سر آن‌ها را کَندند و در سر آن‌ها کاه کردند و به‌تهران ارسال نمودند.
– درگذشت حاجی میرزا حسن‌خان تبریزی (خبیرالملک) در سال ۱۲۷۵خ؛ سیاست‌مرد و آزادی‌خواه دورۀ قاجار که به‌همراه ۲ هم‌فکر خود (میرزا آقاخان کرمانی و شیخ‌احمد روحی) در تبریز به‌طرز فجیعی سر بریده شدند. سپس پوست سر آن‌ها را کَندند و در سر آن‌ها کاه کردند و به‌تهران ارسال نمودند.
* در مورد ۳ مشروطه‌خواه بالا باید متذکر شد که پس از کشته‌شدن ناصرالدین‌شاه قاجار، دولت عثمانی هر ۳ را به‌ایران تحویل داد. سپس در تبریز به‌فرمان محمدعلی میرزا (ولیعهد) کشته‌شدند.
– درگذشت رابرت ویتنی ایمبری در سال ۱۳۰۳خ؛ نایب‌کنسول سفارت آمریکا در تهران و عامل شرکت نفت سینکلر بود که توسط جمعی در تهران کشته‌شد.
– درگذشت محمدولی خلعتبری (محمدولی‌خان تنکابنی، سپهدار اعظم) در سال ۱۳۰۵خ؛ سیاست‌مدار ایرانی، نخست‌وزیر ایران در ۳ دوره، یکی از ۲ فرماندۀ سپاهیان مشروطه‌خواه در کنار سردار اسعد بختیاری، عهده‌دار فرماندهی مجاهدین گیلان در فتح تهران و احیای مشروطیت
– درگذشت نجف‌قلی‌خان بختیاری (صمصام‌السلطنه) در سال ۱۳۰۹خ؛ از رجال دورۀ قاجار و از سران ایل بختیاری که پس از انقلاب مشروطه، ۲ دوره رئیس‌الوزرای ایران شد. وی برادر علی‌قلی‌خانِ سردار اسعد و بی‌بی‌مریم بختیاری بود و در دورۀ چهارم مجلس شورای ملی نیز به‌عنوان نمایندۀ تهران در مجلس حضور داشت. قلعۀ صمصام‌السلطنه در شهر شلمزار به‌دستور او ساخته شده‌است.
– درگذشت حسینعلی ملاح در سال ۱۳۷۱خ؛ نقاش، موسیقی‌دان، مؤلف و پژوهش‌گر موسیقی
– درگذشت کاراپت دِردِریان (کارو) در سال ۱۳۸۶خ؛ نویسنده و شاعر ایرانی ارمنی‌تبار
– درگذشت محمدرضا سقایی در سال ۱۳۸۹خ؛ خوانندۀ مشهور و پُرآوازه موسیقی لری

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  سی‌ام/30 شهریورماه در تاریخ - درگذشت پرویز مشکاتیان و...

 

روزشمار قجرتایم

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *