دوازدهم/۱۲ سپتامبر در تاریخ – درگذشت استیو بیکو و…

دوازدهم/۱۲ سپتامبر در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز ایرن ژولیو کوری؛ فیزیک‌دان و شیمی‌دان فرانسوی و کاشف رادیواکتیویتۀ مصنوعی، تا درگذشت استیو بیکو؛ مبارز مشهور ضد آپارتاید در دهۀ ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰م در آفریقای جنوبی که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
دوازدهم/۱۲ سپتامبر در تاریخ

دوازدهم/۱۲ سپتامبر در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

 

 


 

  • وقایع

– نبرد ماراتون در سال ۴۹۰ق.م؛ یکی از نبردهای مهم و بزرگ دنیای باستان که در زمان زمام‌داری داریوش بزرگ در ایران، میان کشورهای ایران و یونان در محلی به‌نام دشت ماراتون بین ارتش ایران هخامنشی و یونانیان به‌وقوع پیوست. نتیجۀ این جنگ که برخی از علمای علم تاریخ به‌نوشته‌های تاریخ‌نگاران باستان شبهات و ایراداتی وارد آورده‌اند، پیروزی یونانیان بر هخامنشیان بوده‌است.
– در سال ۱۸۴۸م؛ با تغییر قانون اساسی، سوئیس به‌یک کشور فدرال تغییر وضعیت داد.
– در سال ۱۹۸۰م؛ ارتش ترکیه به‌رهبری کنان اورن، علیه دولت این کشور دست به‌کودتا زد.

 


 

  • زادروزها

– زادروز فرانسوای اول در سال ۱۴۹۴م؛ پادشاه فرانسه که در زمان او، فرانسه شاهد تغییرات گستردۀ فرهنگی بود و از این حیث، برخی اوقات وی را اولین رهبر دورۀ رنسانس فرانسه در نظر می‌گیرند. از سوی دیگر، رقابت دائمی او با کارل پنجم برای برتری در اروپا، به‌جنگ‌های طولانی و ویران‌گر نظامی منجر شد که پیامدهای آن به‌اصلاحات پروتستانی انجامید.
– زادروز هربرت هنری اسکویت در سال ۱۸۵۲م؛ لرد اکسفورد و اسکویت از حزب لیبرال و نخست‌وزیر بریتانیا که طولانی‌ترین تاریخ نخست‌وزیریِ پیوسته در قرن ۲۰م داشته‌است.
– زادروز ایرن ژولیو کوری در سال ۱۸۹۷م؛ فیزیک‌دان و شیمی‌دان فرانسوی که به‌خاطر کشف رادیواکتیویتۀ مصنوعی در سال ۱۹۳۵م جایزۀ نوبل شیمی را دریافت کرد.
– زادروز استانیسلاو لم در سال ۱۹۲۱م؛ نویسندۀ رمان لهستانی با آثار علمی‌تخیلی
– زادروز گوستاو برانر در سال ۱۹۵۰م؛ طراح و مهندس خودروهای فرمول‌یک اهل اتریش
– زادروز کاظم الساهر در سال ۱۹۵۷م؛ خواننده، ترانه‌سرا و آهنگ‌ساز عراقی که یکی از معروف‌ترین خوانندگان و آهنگ‌سازان جهان عرب است که توانسته سخت‌ترین ابیات و قصائد شعری عرب را به‌ترانه‌هایی گوش‌نواز و زیبا تبدیل کند.
– زادروز پل واکر در سال ۱۹۷۳م؛ بازیگر آمریکایی که بیشتر به‌خاطر حضور در سری فیلم‌های سریع‌و‌خشمگین مشهور بود.

 


 

  • درگذشت

– درگذشت ژان فیلیپ رامو در سال ۱۸۶۴م؛ آهنگ‌ساز و نظریه‌پرداز فرانسوی
– درگذشت گبهارد لبرشت فون بلوشر در سال ۱۸۱۹م؛ فیلدمارشال پروسی که نیروهای این کشور را در نبرد لایپزیگ و در جنگ واترلو علیه نیروهای فرانسوی ناپلئون بناپارت رهبری کرد. در این نبردها او مشترکاً به‌همراه دوک ولینگتون، لشکریان را هدایت می‌کرد. او علاوه بر عنوان شهروند افتخاری برلین، هامبورگ و روستوک، لقب مارشال جلودار را نیز به‌دلیل ضربات جنگی‌اش در اختیار داشت.
– درگذشت استیو بیکو (شهید مبارزه با آپارتاید) در سال ۱۹۷۷م؛ مبارز مشهور ضد آپارتاید در دهۀ ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰م در آفریقای جنوبی که در تأسیس جنبش آگاهی سیاهان نقش به‌سزایی در مبارزه و قدرت‌بخشیدن به‌جمعیت سیاه در آفریقای جنوبی داشت.
– درگذشت یوجنیو مونتاله در سال ۱۹۸۱م؛ شاعر و مترجم برجستۀ اهل ایتالیا و برندۀ جایزۀ نوبل ادبیات در سال ۱۹۷۵م
– درگذشت جانی کش (مرد سیاه‌پوش) در سال ۲۰۰۳م؛ از خوانندگان بزرگ سبک کانتری در آمریکا و یکی از تأثیرگذارترین موسیقی‌دانان قرن ۲۰م
– درگذشت نورمن ارنست بورلاگ در سال ۲۰۰۹م؛ دانشمند زیست‌شناس (برزشناس) و برندۀ جایزۀ صلح نوبل آمریکایی و پدر انقلاب سبز در کشاورزی
– درگذشت کلود شابرول در سال ۲۰۱۰م؛ کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس، بازیگر و تهیه‌کنندۀ فرانسوی و یکی از بنیان‌گذاران موج نُوی سینمای فرانسه
– درگذشت اریک سیدنی واتکینز در سال ۲۰۱۲م؛ دارای بورسیۀ کالج سلطنتی جراحان و افسر عالی‌رتبۀ امپراتوری بریتانیا و جراح مغز و اعصاب انگلیسی

 

روزشمار قجرتایم

امتیاز دهید!
Share on telegram
Share on email
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on google

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.