نوزدهم/۱۹ بهمن‌ماه در تاریخ – زادروز احسان طبری و…

نوزدهم/۱۹ بهمن‌ماه در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز مجتبی مینُویِ طهرانی؛ ادیب و نویسنده و مصحح و مورخ و مترجم، تا درگذشت سیاوش کَسرائی؛ شاعر و از اعضای کانون نویسندگان ایران و از فعالان سیاسی چپ‌گرای تاریخ معاصر که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
نوزدهم/۱۹ بهمن‌ماه در تاریخ

نوزدهم/۱۹ بهمن‌ماه در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

– روز نیروی هوایی در ایران
– اوج سالانۀ بارش شهابی آلفا قنطورسی؛ بارشی شهابی که هرساله در اوایل فوریه رخ می‌دهد. این بارش در سال ۱۹۶۹م کشف شد.

 


 

  • وقایع

– حمله به‌پاسگاه سیاهکل در شهر سیاهکل توسط چریک‌های فدایی خلق در سال ۱۳۴۹خ
– در سال ۱۳۵۷خ؛ جمعی از پرسنل نیروی هوایی با انجام رژه و خواندن سرود در مقابل روح‌الله خمینی، با انقلاب و رهبر آن اعلام همبستگی کردند. در نخستین سالروز رژۀ همافران نیروی هوایی در برابر روح‌الله خمینی، روز ۱۹ بهمن به‌عنوان روز نیروی هوایی اعلام شد.

 


 

  • زادروزها

– زادروز مجتبی مینُویِ طهرانی در سال ۱۲۸۱خ؛ ادیب، نویسنده، مصحح، مورخ و مترجم
– زادروز احسان طبری در سال ۱۲۹۵خ؛ نویسنده، شاعر، نظریه‌پرداز برجستۀ مارکسیسم‌لنینیسم، ایدئولوژیست ارشد، و عضو کمیتۀ مرکزی و هیئت سیاسی حزب تودۀ ایران در سال‌های انقلاب ایران
– زادروز کاظم رجوی در سال ۱۳۱۲خ؛ عضو شورای ملی مقاومت ایران و برادر مسعود رجوی که در سوئیس ترور شد. او دارندۀ دکترای حقوق از فرانسه، عضو هیئت علمی انستیتوی عالی حقوق بین‌الملل دانشگاه ژنو و استاد همان دانشگاه بود. وی از سال ۱۳۳۶ تا ۱۳۴۷خ مقیم فرانسه بود، سپس در سوئیس اقامت گزید و پناهندگی سیاسی گرفت.
– زادروز محمدعلی دیباج در سال ۱۳۱۷خ؛ گویندۀ دوبلاژ و عضو انجمن گویندگان و سرپرستان گفتار فیلم
– زادروز پرتو اشراق در سال ۱۳۲۴خ؛ محقق و مترجم سینما و ادبیات و پژوهش‌گر موسیقی

 


 

  • درگذشت

– درگذشت اشرف ربیعی در سال ۱۳۶۰خ؛ از اعضای شاخص سازمان مجاهدین خلق ایران و همسر مسعود رجوی که پس از درگیری مسلحانه با سپاه‌پاسداران انقلاب‌اسلامی در محلۀ زعفرانیۀ تهران کشته‌شد.
– درگذشت موسی نصیر اوغلی (خیابانی، موسی خیابانی) در سال ۱۳۶۰خ؛ از اعضای باسابقۀ سازمان مجاهدین خلق ایران و عضو مرکزیت سازمان در سال‌های بعد از ۱۳۵۰خ که پس از انقلاب، او به‌همراه مسعود رجوی، رهبران اصلی این سازمان بودند. او پس از رجوی، مهم‌ترین رهبر این سازمان بود و در سال ۱۳۶۰خ نیز پس از اعلام جنگ مسلحانه، فرماندهی نظامی سازمان را بر عهده داشت. او در حین نبرد مسلحانه با سپاه‌پاسداران انقلاب‌اسلامی کشته‌شد.
– درگذشت آذر رضایی در سال ۱۳۶۰خ؛ از اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران که دختر خلیل رضایی و خواهر کوچک احمد رضایی، رضا رضایی و مهدی رضایی بود که هر ۳ برادر طی ضربه‌های سال‌های ۱۳۵۰، ۱۳۵۲ و ۱۳۵۱خ به‌سازمان مجاهدین خلق توسط ساواک کشته‌شدند.
– درگذشت سیاوش کسرایی در سال ۱۳۷۴خ؛ شاعر و از اعضای کانون نویسندگان ایران و از فعالان سیاسی چپ‌گرای تاریخ معاصر
– درگذشت ابراهیم یونسی در سال ۱۳۹۰خ؛ نویسنده و مترجم پُرکار معاصر ایران
– درگذشت کاووس سیدامامی در سال ۱۳۹۶خ؛ فعال محیط‌زیست، جانباز جنگ ایران و عراق، دارای دکترای جامعه‌شناسی، عضو هیئت علمی دانشکدۀ معارف اسلامی و علوم سیاسی دانشگاه امام‌صادق، استاد ارتباطات و مدیرعامل مؤسسۀ «حیات وحش میراث پارسیان» که در سال ۱۳۹۶خ در زندان اوین درگذشت.

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  نوزدهم/19 تیرماه در تاریخ - زادروز گلشیفته فراهانی و...

 

روزشمار قجرتایم

امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *