بیست‌و‌هشتم/۲۸ شهریورماه در تاریخ – درگذشت حسین بیک‌زاده و…

بیست‌و‌هشتم/۲۸ شهریورماه در تاریخ را می‌خوانید. از ورود کلنل محمدتقی‌خان فرماندۀ جدید ژاندارمری خراسان در سال ۱۲۹۹خ، تا درگذشت حسین بیک‌زاده شکوئی؛ جغرافی‌دان معاصر و بنیان‌گذار گروه جغرافیای دانشگاه ملی سابق (شهید بهشتی) که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
بیست‌و‌هشتم/۲۸ شهریورماه در تاریخ

بیست‌و‌هشتم/۲۸ شهریورماه در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

 


 

  • وقایع

– در سال ۱۲۹۹خ؛ کلنل محمدتقی‌خان فرماندۀ جدید ژاندارمری خراسان وارد مشهد شد.

 


 

  • زادروزها

– زادروز فضل‌اللّٰه زاهدی (بصیردیوان) در سال ۱۲۷۱خ؛ سناتور همدان در مجلس سنا و نخست‌وزیر ایران پس از کودتای ۲۸ مردادماه ۱۳۳۲خ تا ۱۶ فروردین‌ماه ۱۳۳۴خ که برای دو حادثه سرشناس‌تر است؛ نخست سرکوب و دستگیری شیخ خزعل، (رهبر شورشیان جدایی‌طلب) در آغاز دوران رضاشاه و دوم کودتای ۲۸ مردادماه ۱۳۳۲خ که پس از آن، او جای دکتر محمد مصدق را به‌عنوان نخست‌وزیر گرفت.
– زادروز فرشته مولوی در سال ۱۳۳۲خ؛ نویسنده، مترجم، پژوهش‌گر و روزنامه‌نگار

 


 

  • درگذشت

– درگذشت حبیب‌الله آشوری در سال ۱۳۶۰خ؛ از روحانیان مخالف حکومت پهلوی در مشهد که آشوری و اهل ساده‌زیستی و عرفان بود که پس از آغاز درگیری مسلحانه میان جمهوری‌اسلامی و سازمان مجاهدین خلق، به‌همراه ۸۰ تَن دیگر در زندان اوین اعدام شد. او بر خلاف تصور، وابسته به‌مجاهدین یا گروه فرقان نبود و اساساً با ترور هم مخالف بود.
– درگذشت حسین بیک‌زاده شکوئی در سال ۱۳۸۴خ؛ جغرافی‌دان معاصر و بنیان‌گذار گروه جغرافیای دانشگاه ملی سابق (شهید بهشتی)، عضو پیوستۀ فرهنگستان علوم و استاد سابق دانشگاه تربیت مدرس و چهرۀ ماندگار جغرافیا

 

روزشمار قجرتایم

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  دوازدهم/12 فوریه در تاریخ - درگذشت چارلز مونرو شولتس و...
5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *