سیزدهم/۱۳ خردادماه در تاریخ – درگذشت سیدروح‌الله خمینی و…

سیزدهم/۱۳ خردادماه در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز عبدالحسین هژیر؛ سیاست‌مدار و نخست‌وزیر ایران از خرداد ۱۳۲۷ تا آبان ۱۳۲۷خ، تا درگذشت سیدروح‌الله موسوی خمینی؛ از مراجع‌تقلید شیعه و بنیان‌گذار جمهوری‌اسلامی که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
سیزدهم/۱۳ خردادماه در تاریخ

سیزدهم/۱۳ خردادماه در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • زادروزها

– زادروز عبدالحسین هژیر در سال ۱۲۸۱خ؛ سیاست‌مدار و نخست‌وزیر ایران از خرداد ۱۳۲۷ تا آبان ۱۳۲۷خ که از خود چهره‌ای مذهبی نشان می‌داد و بسیاری از قوانین سکولار یا مخالف دین و محدودکنندۀ دین‌داران دورۀ رضاشاه پهلوی به‌دست او و به‌اصرار او لغو شد. در طول دوران نخست‌وزیری‌اش بارها سعی در دلجویی از روحانیون و کسب تکلیف از مراجع تقلید می‌کرد. حتی به‌اصرار او سیدحسین امامی (عامل قتل احمد کسروی) از زندان رها شد. امامی ۴ سال بعد هژیر را که برای عبادت و مراسم روضه‌خوانی به‌مسجد سپهسالار رفته‌بود، ترور کرد و کشت.
– زادروز اشک پیتر دالن در سال ۱۳۵۱خ؛ ایران‌شناس، دانشیار زبان‌های ایرانی در دانشگاه اوپسالا و مترجم و پژوهش‌گر ایرانی‌تبار اهل سوئد

 


 

  • درگذشت

– درگذشت الله‌وردی‌خان اونْدیلادْزِ (الاوردی‌خان گرجی) در سال ۹۹۲خ؛ سپهسالار امپراتوری صفوی، حاکم ایالت فارس امپراتوری صفوی و بانیِ سی‌و‌سه‌پل اصفهان و مدرسۀ خان شیراز و پدر امام‌قلی‌خان و داودخان
– درگذشت علی‌اصغر شمیم (همدانی) در سال ۱۳۴۵خ؛ استاد تاریخ، مترجم، نویسنده و مورخ ایرانی
– درگذشت سیدروح‌الله موسوی خمینی (سیدروح‌الله مصطفوی) در سال ۱۳۶۸خ؛ از مراجع‌تقلید شیعه که انقلاب ۱۳۵۷خ را رهبری و در پی آن، جمهوری‌اسلامی را بنیان گذاشت و تا پایان عمر آن را رهبری کرد.

 

روزشمار قجرتایم

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  دوازدهم/12 می در تاریخ - درگذشت نلی زاکس و...
امتیاز دهید!
Share on telegram
Share on email
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on google

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.