سیزدهم/۱۳ خردادماه در تاریخ – درگذشت سیدروح‌الله خمینی و…

سیزدهم/۱۳ خردادماه در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز عبدالحسین هژیر؛ سیاست‌مدار و نخست‌وزیر ایران از خرداد ۱۳۲۷ تا آبان ۱۳۲۷خ، تا درگذشت سیدروح‌الله موسوی خمینی؛ از مراجع‌تقلید شیعه و بنیان‌گذار جمهوری‌اسلامی که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
سیزدهم/۱۳ خردادماه در تاریخ

سیزدهم/۱۳ خردادماه در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • زادروزها

– زادروز عبدالحسین هژیر در سال ۱۲۸۱خ؛ سیاست‌مدار و نخست‌وزیر ایران از خرداد ۱۳۲۷ تا آبان ۱۳۲۷خ که از خود چهره‌ای مذهبی نشان می‌داد و بسیاری از قوانین سکولار یا مخالف دین و محدودکنندۀ دین‌داران دورۀ رضاشاه پهلوی به‌دست او و به‌اصرار او لغو شد. در طول دوران نخست‌وزیری‌اش بارها سعی در دلجویی از روحانیون و کسب تکلیف از مراجع تقلید می‌کرد. حتی به‌اصرار او سیدحسین امامی (عامل قتل احمد کسروی) از زندان رها شد. امامی ۴ سال بعد هژیر را که برای عبادت و مراسم روضه‌خوانی به‌مسجد سپهسالار رفته‌بود، ترور کرد و کشت.
– زادروز اشک پیتر دالن در سال ۱۳۵۱خ؛ ایران‌شناس، دانشیار زبان‌های ایرانی در دانشگاه اوپسالا و مترجم و پژوهش‌گر ایرانی‌تبار اهل سوئد
– زادروز شیرین علم‌هولی آتشگاه در سال ۱۳۶۰خ؛ وی در روستای دیم‌قشلاق در حوالی ماکو، پس از گذراندن یک‌سال و ۹ ماه حبس در زندان اوین تهران در روز ۸ آذرماه به‌اتهام ارتباط با گروه پژاک دادگاهی شده و به‌اعدام محکوم گردید و در تاریخ ۱۹ اردیبهشت‌ماه ۱۳۸۹خ بدون اطلاع خانواده و وکلایش در زندان اوین اعدام شد.

 


 

  • درگذشت

– درگذشت الله‌وردی‌خان اونْدیلادْزِ (الاوردی‌خان گرجی) در سال ۹۹۲خ؛ سپهسالار امپراتوری صفوی، حاکم ایالت فارس امپراتوری صفوی و بانیِ سی‌و‌سه‌پل اصفهان و مدرسۀ خان شیراز و پدر امام‌قلی‌خان و داودخان
– درگذشت علی‌اصغر شمیم (همدانی) در سال ۱۳۴۵خ؛ استاد تاریخ، مترجم، نویسنده و مورخ ایرانی
– درگذشت سیدروح‌الله موسوی خمینی (سیدروح‌الله مصطفوی) در سال ۱۳۶۸خ؛ از مراجع‌تقلید شیعه که انقلاب ۱۳۵۷خ را رهبری و در پی آن، جمهوری‌اسلامی را بنیان گذاشت و تا پایان عمر آن را رهبری کرد.

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  بیست‌و‌دوم/22 آذرماه در تاریخ - زادروز شاهکار بینش‌پژوه و...

 

روزشمار قجرتایم

امتیاز دهید!
Share on telegram
Share on email
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on google

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *