یازدهم/۱۱ جولای در تاریخ – درگذشت لارنس کِر الیویه و…

یازدهم/۱۱ جولای در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز تئودور میمن؛ فیزیک‌دان و مهندس برق آمریکایی و سازندۀ اولین لیزر جامد در جهان، تا درگذشت جرج گرشوین؛ از برجسته‌ترین و محبوب‌ترین آهنگ‌سازان آمریکایی که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
یازدهم/۱۱ جولای در تاریخ

یازدهم/۱۱ جولای در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

– روز جهانی جمعیت

 


 

  • وقایع

– در سال ۱۹۴۰م؛ فرانسۀ ویشی (حکومت فرانسه در زمان بین ۱۹۴۰م (شکست از آلمان نازی) و ۱۹۴۴م (آزادسازی فرانسه توسط متفقین و نیروهای مقاومت) به‌رهبری مارشال پتن) تشکیل و مارشال پتن نخست‌وزیر آن شد.
– در سال ۱۹۶۰م؛ فرانسه استقلال داهومی (بنین کنونی)، ولتای شمالی (بعداً بورکینا) و نیجر را به‌رسمیت شناخت.
– در سال ۱۹۷۱م؛ معادن مس در شیلی ملی اعلام شدند.
– در سال ۱۹۷۷م؛ نشان افتخار آزادی رئیس‌جمهوری ایالات متحده (بالاترین جایزۀ مدنی در ایالات متحده)، به‌مارتین لوتر کینگ اهدا شد.
– در سال ۱۹۷۹م؛ اسکای‌لب، نخستین ایستگاه پژوهشی ناسا، هنگام بازگشت در زمان ورود به‌جَو زمین برفراز اقیانوس هند منفجر شد و از بین رفت.
– در سال ۱۹۹۵م؛ حادثۀ کشتار سربرنیتسا (قتل بیش از ۸/۰۰۰ مرد و پسر از ساکنان بوسنیایی شهر مسلمان‌نشین سربرنیتسا (در بوسنی و هرزگوین امروزی) توسط ارتش جمهوری صرب بوسنی) به‌وقوع پیوست.
– در سال ۲۰۱۲م؛ منجمان، اکتشاف استوکس قمر پنجم پلوتو را تأئید کردند.

 


 

  • زادروزها

– زادروز رابرت یکم در سال ۱۲۷۴م؛ پادشاه اسکاتلند که او را قهرمان جنگ‌های استقلال‌خواهی اسکاتلند می‌شناسند؛ زیرا او برای رهایی اسکاتلند از سلطۀ انگلیسی‌ها، با ویلیام والاس همراه شد و علیه آنان جنگید.
– زادروز فردریک اول در سال ۱۶۵۷م؛ از خاندان هوهن‌تسولرن امیر براندنبورگ و دوک پروس و همچنین فرمانروای سرزمین متحد براندنبورگ‌پروس که نخستین اقدام مهم او، تبدیل پروس به‌یک پادشاهی بود که پس از عهدنامه‌ای با حکومت مشترک‌المنافع لهستان‌لیتوانی در سال ۱۷۰۱م انجام شد.
– زادروز الکساندر میخایلوویچ پروخورف در سال ۱۹۱۶م؛ فیزیک‌دان روسی و برندۀ جایزۀ نوبل فیزیک سال ۱۹۶۴م
– زادروز تئودور میمن در سال ۱۹۲۷م؛ فیزیک‌دان و مهندس برق آمریکایی و سازندۀ اولین لیزر جامد در جهان
– زادروز سوزان نادین وگا در سال ۱۹۵۹م؛ آهنگ‌ساز و خواننده آمریکایی

 


 

  • درگذشت

– درگذشت جوزپه آرچیمبولدو در سال ۱۵۹۳م؛ نقاش ایتالیایی که بیشتر برای آفرینش تک‌چهره‌های ذهنی تماماً ساخته‌شده از ترکیب اشیایی مانند میوه‌ها، سبزیجات، گل‌ها، جانوران و کتاب‌ها شناخته می‌شود.
– درگذشت جرج گرشوین در سال ۱۹۳۷م؛ از برجسته‌ترین و محبوب‌ترین آهنگ‌سازان آمریکایی
– درگذشت پَر فابیان لاگِرکویست در سال ۱۹۷۴م؛ شاعر و نویسندۀ سوئدی که در سال ۱۹۵۱ برندۀ جایزۀ نوبل ادبیات شد. او در آثارش بیشتر با مسائل سیاسی و اجتماعی و عقیدتی، مانند مسئلۀ خوب و شَرّ در وجود انسان درگیر بود.
– درگذشت لارنس کِر الیویه در سال ۱۹۸۹م؛ هنرپیشه، تهیه‌کننده، کارگردان، و فیلم‌نامه‌نویس اهل انگلستان که بسیاری از منتقدان، او را بزرگ‌ترین هنرپیشۀ قرن ۲۰م می‌دانند. او بیش از ۱۲۰ نقش تئاتری بازی کرد و یکی از بزرگ‌ترین بازیگران شکسپیری به‌شمار می‌رود.

 

روزشمار قجرتایم

امتیاز دهید!
Share on telegram
Share on email
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on google

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.